Na območju Bernske Jure, francosko govorečega dela švicarskega kantona Bern, naj bi družina s Kosova ženske kar 16 let zadrževala kot sužnje. Oče jih je še kot mladoletnice z območja Balkana pripeljal v Švico, kjer jih je omožil s svojimi sinovi. Takrat so bile stare med 14 in 17 leti, poroča švicarski portal Blick. Brez da bi kdor koli kaj opazil, so bile dolga leta žrtve zlorabe in prisilnega dela.
Danes 65-letni oče je prvo, takrat 17-letno dekle v Švico leta 2003 pripeljal iz Albanije. Šlo je za dogovorjeno poroko med sorodniki, 17-letnica pa je svojega bodočega soproga pred poroko videla le na fotografiji. Druga žrtev, ki je bila takrat stara vsega 14 let, prihaja iz revne družine, ki je zanjo od očeta prejela 300 evrov plačila. Obema je bilo domnevno obljubljeno »boljše življenje« v Švici, a se je to izkazalo za past. Glede na navedbe v 30 strani dolgi obtožnici je oče svojim sinovom dal natančna navodila, kako ravnati s svojimi »soprogami,« in sicer s fizičnim in psihološkim nasiljem. Po poročanju portala so bile ženske vsa ta leta nenehno deležne tepežke, poniževanja in groženj s smrtjo. Živele naj bi v osami, družinski člani pa naj bi jih pogosto posiljevali. 65-letnik, glava družine, naj bi eno od svojih snah več kot 20-krat pretepel s pasom, kar naj bi se dogajalo tudi v času nosečnosti. Druga žrtev naj bi morala tastu in enemu od svakov vsak večer umivati noge, na splošno pa naj bi vse od jutra do večera opravljale gospodinjska opravila. Dom naj bi jim bilo dovoljeno zapustiti le izjemoma, hkrati naj bi bile skoraj brez stika s svojimi družinami v domovini.
Prve posredovale socialne službe
Vse štiri žrtve, ki so preživele hude travme, so trenutno na varnem, je za Blick potrdil odvetnik Dominic Nellen, ki pa zaradi njihove varnosti ni razkril nobenih informacij o približno desetih otrocih, ki so se rodili v ta družinski klan, na čelu katerega je stal danes 65-letni gospodar družine. Na razmere v družini so sicer pred nekaj leti postale pozorne socialne službe, ki so od družine najprej zahtevale, da morajo ženskam omogočiti obiskovanje jezikovnih tečajev in to, da si poiščejo službo. To je bil prvi korak do njihove svobode, saj so hitro spoznale, da takšen način življenja ni »normalen.« Leta 2019 jim je končno uspelo pobegniti, pomoč pa so našle v programu za zaščito žrtev družinskega nasilja.
Oče in njegovi sinovi vse obtožbe zanikajo in trdijo, da so se ženske za takšno življenje odločile prostovoljno. Branijo se s prostosti, pri čemer so med drugim obtoženi trgovine z ljudmi, fizičnega nasilja, posilstva in kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost otrok.