Kot smo že poročali, je včeraj opoldne na širšem območju hrvaške občine Rakovica severno od Plitvičkih jezer strmoglavilo zasebno letalo Cessna 182, ki je iz Splita letelo proti Nemčiji. Na krovu letala so bile prisotne štiri osebe, in sicer pilot ter trije potniki. Po zadnjih podatkih hrvaške policije je letalo pilotiral švicarski državljan, od treh potnikov pa imata dva nemško in eden hrvaško državljanstvo.
Pristojni organi so v dežju in na splošno slabem vremenu iskalno akcijo za pogrešanim letalom, ki je nenadoma izginilo z radarske slike kontrole zračnega prometa, nadaljevali skozi celotno noč. Operacija se je nadaljevala zjutraj, pri iskanju pa so poleg velikega števila policistov sodelovali tudi gorski reševalci in pripadniki civilne zaščite. Po poročanju HTV naj bi se v večernih urah iskalni akciji pridružili tudi prijatelji enega od pogrešanih potnikov, ki so jih namestili v eni od tamkajšnjih lovskih koč. Tam so vzpostavili tudi krizni center, iz katerega vodijo iskalno akcijo. Glede na zadnje znane koordinate je letalo izginilo na nadmorski višini približno 700 metrov na težko dostopnem in gozdnatem območju južno od kraja Slunj.
Našli so ga s pomočjo drona
Po zadnjih informacijah časnika Jutarnji list naj bi malo pred 11. uro letalo vendarle našli. "Vidim dele repa, kril in kabine," naj bi prek radijske zveze v štab sporočil eden od upravljavcev dronov, s katerimi preiskujejo območje. Javil naj bi tudi natančne koordinate lokacije. Letalo naj bi se nahajalo v gozdnatem in gričevnatem območju v bližini naselja Broćanac, in sicer približno 10 minut hoje od tamkajšnjih hiš. Kot je na novinarski konferenci potrdil poveljnik civilne zaščite Damir Trut, so vsi potniki na letalu umrli. Trut, ki je svojcem in prijateljem pokojnih izrekel globoko sožalje, je pojasnil, da bodo preiskavo nesreče zdaj prevzeli kriminalisti in glavni preiskovalec letalskih nesreč Danko Petrin. "To letalo, kolikor vem, nima črne skrinjice," je še dejal ter dodal, da bo na kraju ostalo nekaj njihovih pripadnikov, ki bodo pomagali pri odstranjevanju razbitin in trupel pokojnih. Trut je še navedel, da včeraj na območju vremenske razmere niso bile primerne za letenje.
Od jutra na terenu več kot 350 ljudi
Po poročanju portala Index.hr se je sicer danes zjutraj na teren odpravilo več kot 200 ljudi, pridružili so se namreč tudi lovci in lokalno prebivalstvo. Število se je pozneje še povečalo, na terenu pa je bilo kmalu prisotnih več kot 350 oseb. "Zožili smo območje iskanja, vemo, kje se letalo ne nahaja," je za radio HRT pojasnil vodja Hrvaške gorske reševalne službe (HGSS)Darko Granić, ki je dodal, jim vreme ni naklonjeno, saj iskalna akcija poteka v dežju in megli. "Upam, da nam bo uspelo, teren je težaven, gozdnat in zaraščen," je še pojasnil.
Kot je za televizijo N1 pojasnil strokovnjak za civilno letalstvo Alen Šćuric, je sam po pogovoru z več ljudmi, vključno s piloti in kontrolorji zračnega prometa, izvedel, da je bilo v Splitu, od koder je letalo vzletelo, vreme dobro, a je pilot nato nad Slunjem naletel na slabe vremenske razmere. "Letalo je letelo na 700 metrih nadmorske višine, torej precej nizko, in poletelo v ta oblak. Pilot se je izgubil, njegove zadnje besede, ki jih poznajo v kontroli zračnega prometa, so bile precej kaotične in panične. Naredil je dva kroga nad Slunjem. Zagotovo se je izgubil in na koncu zrušil," je dejal Šćuric.