Dolenjski policisti so v ponedeljek zvečer 42-letniku, ki je z avtom nevarno vijugal po cesti iz Lašč proti Dvoru, v litru izdihanega zraka izmerili 0,96 miligrama alkohola. Odvzeli so mu vozniško dovoljenje, prepovedali nadaljnjo vožnjo in o kršitvi seznanili sodišče.
Skoraj četrtina več prometnih nesreč, kot v letu 2020
Lani so opiti vozniki na Dolenjskem povzročili kar 155 prometnih nesreč. V teh nesrečah sta dve osebi izgubili življenje, 15 se jih je huje poškodovalo, 61 pa jih je odneslo z lažjimi poškodbami.
V primerjavi z letom 2020, ko so vozniki pod vplivom alkohola povzročili 126 prometnih nesreč, v katerih je ena oseba izgubila življenje, 13 je bilo hudo poškodovanih, 40 pa lažje, so sporočili z uprave.
Število nesreč narašča
Od leta 2013 je na območju novomeške policijske uprave v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili opiti vozniki, umrlo 28 ljudi.
"Predvsem nas skrbi dejstvo, da na našem območju delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč narašča. Če se je trend do leta 2019 nekoliko zmanjševal in je bil pod 10 odstotki, v zadnjih letih ponovno narašča in je lani znašal že 12,3 odstotka," so navedli.
Največ vinjenih povzročiteljev nesreč je bilo v starostni skupini med 35 in 44 let in med 25 in 34 let. Najvišja povprečna stopnja opitosti pa je bila v starostni skupini povzročiteljev med 45 in 54 let.
Poziv voznikom
Vse voznike ponovno pozivajo, naj vozijo le trezni. Če so pili alkoholne pijače, naj ne sedejo za volan, ampak naj vozi nekdo, ki ni pil. Opozarjajo tudi na upoštevanje vseh drugih cestno prometnih predpisov, predvsem na prilagoditev hitrosti vožnje in pozornost zaradi prisotnosti raznovrstnih udeležencev v prometu.
Na odgovorno ravnanje opozarjajo tudi kolesarje in pešce, saj tudi pri njih alkohol predstavlja dejavnik tveganja.