Zaostrovanje

ZDA o možnosti vojaškega posega v Tihem oceanu

A.R.
26. 4. 2022, 09.50
Posodobljeno: 26. 4. 2022, 10.17
Deli članek:

Diplomatski obisk predstavnikov ZDA na Salomonovih otokih prejšnji teden je posledica nedavnega tajnega sporazuma Kitajske s to otoško državico. Ker v ZDA domnevajo, da je sporazum predvsem napoved Kitajske vojaške prisotnosti v regiji, retorika med ZDA do Kitajske dobiva zaenkrat zgolj nejasne vojaške obrise.

Profimedia

ZDA ponovno opozarja na svojo prisotnost v pacifiški regiji, vendar pri tem, če sklepamo iz poročanja v časopisu The Guardian, zelo natančno izbirajo svoje besede. Naj spomnimo, pozornost je pritegnil nedavni varnostni sporazum med Kitajsko in Salomonovimi otoki, katerega vsebina po vztrajanju Kitajske ostaja tajna. Vseeno pa je pred nekaj tedni na dan pricurljal del sporazuma, po katerem bo Kitajska lahko ozemlje otoške državice uporabljala kot logistično postojanko in za tovorni ladijski promet.

To pa ob dejstvu, da Kitajska cele vsebine sporazuma ne želi javno obelodaniti, Američane napeljuje na domnevo, da je sporazum pravzaprav dovoljenje za vzpostavitev kitajskega vojaškega oporišča na Salomonovih otokih, kar naj bi porušilo razmerje sil v tej regiji.

Oziroma, kot je nedavno opozoril ameriški uradnik za vzhodnoazijske in pacifiške zadeve Daniel Kritenbrink, naj bi tajni sporazum vseboval »potencialne varnostne implikacije na območju«, Američani pa »naj ne bi izključevali možnosti vojaškega posega« v primeru Kitajske vzpostavitve vojaške baze.

Kritenbrink je bil prejšnji teden del ameriške delegacije na obisku pri premierju Salomonovih otokov Manassehu Sogavaru. Američani so na obisku izrazili globoko skrb glede sporazuma s Kitajsko. Kot je 90-minutni pogovor povzel Kritenbrink, so na njem »svojim prijateljem želeli posredovati zaskrbljenost«. Premier Sogavare je na sestanku pojasnil svoje stališče glede tajnega sporazuma in zatrdil, da se ta dotika izključno notranje politike Salomonovih otokov in ne predstavlja nikakršnih vojaških premikov. Na to pa je Kritenbrink odgovoril, da »sporazum vsebuje varnostne implikacije ne le za nas, ampak tudi za druge zaveznike in partnerje v regiji«, s čimer je namignil na Avstralijo.

Ameriški obisk tako odmeva predvsem v luči izjave avstralskega premierja Scotta Morrisona, da ima Avstralija isto »rdečo črto« kot ZDA v primeru Kitajske vojaške prisotnosti v Pacifiku, avstralski minister za obrambo pa je v ponedeljek izjavil: »Avstralija bi se v tem primeru morala začeti pripravljati na vojno«.

»Vsekakor spoštujemo suverenost Salomonovih otokov«, je o nedavnem obisku ameriške delegacije še dejal Kritenbrink, »a ravno tako dajemo na znanje, da bi se, v primeru premikov v smeri stalne vojaške prisotnosti, pojavila resna zaskrbljenost, na katero bi seveda morali odgovoriti na povsem naraven način«. Na vprašanje, kaj točno naj bi tak odgovor vseboval, je odgovoril z ovinkarjenjem: »ne bi rad spekuliral, saj nisem v položaju, da spregovorim o tem, kaj bi ali ne bi Združene države storile v tem primeru.« Na bolj konkretno vprašanje, ali bi v primeru kitajske postavitve vojaške baze Američani odgovorili v militarističnem slogu, pa je bil Kritenbrink jasen: »nimam kaj dodati temu, kar sem že povedal«.

Zaenkrat pa vsaj iz poročanja medijev jasnih razlogov za ameriško »zaskrbljenost« glede tajnega sporazuma, razen dejstva, da je ta pač tajen, ni.