Pentagon je potrdil, da je bil na ukaz predsednika ZDA Donalda Trumpa v zračnem napadu ameriških sil na bagdadskem mednarodnem letališču ubit poveljnik elitnih enot iranske Revolucionarne garde al Kuds general Kasem Solejmani. Pentagon je sporočil, da je šlo za preventivni ukrep.
V napadu je umrl tudi namestnik poveljnika pro-iranske milice v Iraku Sile za mobilizacijo ljudstva (PMF) Abu Mahdi al Muhandis. Iranska državna televizija je prenesla sporočilo iranske Revolucionarne garde, ki pravi, da sta ubita postala mučenika.
Napenjanje mišic
Trump, ki je še vedno na počitnicah na Floridi, je novico, ki pomeni drastično spremembo politike do Bližnjega vzhoda, pospremil s tvitom ameriške zastave. Vmes pa državi napenjata mišice. Iran je sestrelil ameriško brezpilotno letalo in zasegel nekaj naftnih tankerjev, ZDA pa ga bremenijo tudi septembrskega napada na savdske naftne objekte.
ZDA so v nedeljo bombardirale objekte PMF zaradi napada na iraško vojaško bazo v petek v Kirkuku v katerem je bil ubit tudi Američan. Pro-iranska milica je potem na Silvestrovo organizirala protestni napad na ameriško veleposlaništvo v Bagdadu, Američani pa so se maščevali z likvidacijo Solejmanija in al Muhandisa.
Konvoj
Cene nafte poskočile
Cene nafte so danes poskočile za okoli tri odstotke. Okrepile so se namreč bojazni pred zaostrovanjem napetosti v z nafto bogati regiji.
Zahodnoteksaška lahka nafta za dobavo v februarju se je glede na četrtkovo zaključno vrednost podražila za 1,68 dolarja oz. 2,75 odstotka na 62,86 dolarja. Cena severnomorske nafte brent za dobavo marca se je zvišala za 1,92 dolarja oz. 2,90 odstotka na 68,17 dolarja, kažejo podatki medija Bloomberg.
PMF trdi, da je mrtvih najmanj sedem ljudi. Al Muhandis je prišel na letališče v konvoju, da pričaka Solejmanija, ki je priletel ali iz Libanona ali Sirije. Konvoj je prispel do tovornega dela letališča, kjer je bilo Solejmanijevo letalo, nakar je vse skupaj razneslo. Američani naj bi napad izvršili z raketo. Solejmanijevo truplo je razneslo na koščke, al Muhandisa pa niso mogli identificirati.
Solejmani je vodil sile al Kuds v Siriji, kjer podpirajo predsednika Bašarja al Asada in v Iraku po ameriški invaziji leta 2003. Delal je tudi kot posebni svetovalec Asada za boj proti Islamski državi. Bil je eden najbolj priljubljenih vojaških poveljnikov v Iranu, za ZDA pa eden najbolj nevarnih nasprotnikov. Po mnenju Washingtona je aktivno razvijal načrte za napade na ameriške diplomate in vojake v Iraku ter v celotni regiji.
Solejmani naj bi tudi odobril zadnji napad protestnikov na ameriško veleposlaništvo v Bagdadu. Napad na Solejmanija je bil zato po trditvah Pentagona namenjen odvračanju bodočih iranskih napadov. Al Kuds je po zagotovilih ameriških uradnikov pod Solejmanijevim vodstvom učil šiitske bojevnike v Siriji in Iraku kako se delajo uspešne obcestne bombe proti Američanom. Iran to zanika.
Oster odziv Irana
Iranski vrhovni verski voditelj, ajatola Ali Hamenej je zagrozil ZDA z ostrimi povračilnimi ukrepi. Solejmanijeva pot se bo nadaljevala brez njega, vendar bo storilce doletelo strogo maščevanje, je zagrozil.
Ajatola je še izrazil prepričanje, da smrt iranskega generala ne bo preprečila "končne zmage islama nad imperialisti". Zaradi smrti Solejmanija je razglasil tudi tridnevno nacionalno žalovanje. Hamenej je še dodal, da je bil Solejmani "obraz mednarodnega upora" in da so ga ubili "najbolj kruti na svetu".