Črna kronika

Janja Pušl: Res sem ponosna na Niko

Eva Jandl, Zvezde
4. 8. 2018, 09.01
Deli članek:

Janja Pušl, ustanoviteljica in solastnica plesne šole Bolero, kroji domačo plesno sceno že skoraj tri desetletja. Je tudi mama najuspešnejše slovenske plesalke Nike Kljun.

M24/ Mare Vavpotič
Janja Pušl in Zoran Kljun sta še posebno ponosna na Niko Kljun, hčerko in plesalko, ki ji je uspela sanjska plesna kariera v Los Angelesu. Danes je Nika ambasadorka plesne šole Bolero po svetu.

A tokrat ni želela govoriti o sebi, temveč o svojih plesalkah in plesalcih, ki žanjejo uspehe doma in po svetu, med njimi pa še posebno izstopa njena hčerka Nika Kljun, najuspešnejša slovenska plesalka in mednarodna koreografinja, ki je uspela v plesni meki, Los Angelesu.

Z Janjo in Zoranom Kljunom, direktorjem plesne šole, smo se sprehodili po moderno opremljenih prostorih Bolera v središču Ljubljane. »Ko sva z Zoranom pred tridesetimi leti ustanovila Bolero, si nisva predstavljala, kako velika zgodba bo to postala. V teh letih se je nabralo veliko priznanj, medalj in naslovov državnih, evropskih in svetovnih prvakov,« pravi Janja, ki sama še vedno poučuje ples, poleg tega je predavateljica pri Plesni zvezi Slovenije in plesna sodnica. Pa vendar se Bolero ne osredotoča le na tekmovalne plese, temveč ponuja ples za vse generacije, od najmlajših do starejših – za sprostitev, druženje in navsezadnje tudi za zdravje.

Marko Vavpotič/M24
Delovni sestanek: Janja in Zoran s plesnimi trenerji Matevžem Česnom, Barbee Šuštaršič in Živo Laterner, ki so sicer že kot otroci vstopili v plesno šolo, danes pa so v njej zaposleni.

Organizirajo valete in maturantske plese, ponujajo tudi individualne ure učenja plesa tako za posameznike kot za pare, s plesnimi nastopi pa popestrijo tudi marsikateri dogodek, pa naj gre za manjša slavja ali velike proslave. Poseben ponos zanje so številne nagrade in nazivi, ki so jih dobili njihovi plesalke in plesalci. »To je pot vzponov in padcev, veliko sem se morala naučiti. Za največji uspeh štejem to, da smo ves čas finalisti na državnih in mednarodnih tekmovanjih. Delamo profesionalno, pomembno pa je, da imamo človeške vrednote, da smo spoštljivi in odprti. In zagotovo je pomembno tudi to, da smo skoraj edina plesna šola, ki zaposluje ljudi. S tem sva z Zoranom seveda sprejela veliko odgovornost, a to se mi zdi prav.« Janja se namreč lahko pohvali, da sama vzgaja svoj kader: kdor pride v plesno šolo in je v njej uspešen, lahko nadaljuje pot v plesni klub in postane koreograf. »Tako se krog sklene, saj so prav vsi naši trenerji začeli plesati v Boleru. Zato najbolj cenim tiste, ki imajo uspeh na dolgi rok – kajti uspeš lahko hitro, težje pa je uspeh vzdrževati. Ne gre za uspeh z danes na jutri, pomembno se je obdržati na vrhu. In tukaj gre zahvala mojim odličnim sodelavcem, plesnim učiteljem, ki nas že desetletja držijo na samem vrhu.«

M24/ Mare Vavpotič
Mlajši in starejši v prostorni plesni dvorani plesne šole Bolero ob Dunajski cesti v Ljubljani.

Plesni učitelji se predstavijo

Ponos plesne šole in kluba Bolero je zagotovo Nika Kljun, ki si je ustvarila plesno kariero na drugi strani Atlantskega oceana in se povzpela na sam svetovni plesni vrh. Njen zadnji izjemni dosežek je koreografija za nastop plesalcev na svetovnem nogometnem prvenstvu v Rusiji, da preostalih nastopov s svetovnimi zvezdniki, kot je Justin Bieber, niti ne omenjamo. »Res sem ponosna na Niko, pa tudi na naše preostale plesalce – koreografe in mlade trenerje, vse izjemne, strokovne in dobre ljudi, ki prepoznavajo nove dobre plesalke in plesalce, ki bodo v prihodnosti oblikovali plesno sceno pri nas.«

Preberite tudi: Luka Dončić razkril poroko. Kliknite TUKAJ!

V prostornih plesnih dvoranah plesne šole Bolero, narejenih po feng shuju, so nas pričakali njihovi najboljši plesni učitelji in vsak je povedal nekaj o Boleru, kjer preživljajo večino svojega časa. Matevž Česen je povedal: »V Boleru sem od majhnega in za mano je deset let tekmovalne kariere, potem sem se šolal v tujini in zdaj poteka že deseto leto, odkar sem v Boleru trener. Bolero je moja druga družina in vesel sem, da sem del te uspešne plesne zgodbeBarbee Šuštaršič je vodja hip hop sekcije: »Bolero je moj drugi dom, skoraj že prvi, in me definira na vseh področjih, tako plesnem kot osebnem. Sem vodja hip hopa in ponosna sem, da smo del svetovnega plesnega vrha. Nika Kljun je naša vzornica. Nanjo smo najbolj ponosniŽiva Laterner, prav tako plesna učiteljica, pravi, da v Boleru preživi ogromno časa in da ga dojema kot del sebe, nikakor pa ne smemo pozabiti še na Ano Vodišek, glavno koreografinjo članov hip hopa, ki je letos popeljala članske plesalce male skupine do naziva evropskih prvakov.

M24/ Mare Vavpotič
Plesni podmladek, ki žanje uspehe na tekmovanjih in bo nasledil starejše trenerje: Anja Jeržan, Tian Čehič, Petra Ravbar, Matic Bizjak in Sara Živkovič.

Iz ZDA se je za Zvezde javil tudi Jan Ravnik, izjemni koreograf, ki je šel po poti Nike Kljun, ki ga podpira v Los Angelesu. »Plesni klub Bolero je klub, v katerem sem prvič začutil pravo podporo v plesu kot v osebnem življenju. Podpirajo me pri mojih odločitvah in na moji plesni poti. Kot koreograf še vedno sodelujem z Bolerom in vedno bom, čeprav je zdaj moj novi dom Los Angeles. Na tem državnem prvenstvu so se vse moje koreografije uvrstile na stopničke. Rad pa bi poudaril, da sta moji varovanki, Klara Senica in Lana Smolnikar, imenovani za najboljši plesni par Slovenije v letu 2017 pod mojim vodstvom, dosegli v vseh petih kategorijah na tem državnem prvenstvu prva mesta.«

Mare Vavpotič/M24
Janja Pušl in Zoran Kljun

Ples za vse in za – zdravje!

Seveda pa ima Janja na zalogi več zgodb, kako so s plesom marsikomu spremenili življenje. Tudi sama še vedno poučuje ples: »Prostovoljno delam z ljudmi v upokojenskem domu, saj ples pozitivno deluje na zdravje – ni le zabava, rekreacija in druženje, temveč je tudi zdravje. Ples je pomemben za dušo in telo – poje srce in pleše duša. To je moja vizija za naprej. Pomembno je tudi, da smo povezani s svetom, in z njim nas povezuje Nika Kljun – Bolero je del nje in je ime, na katerega je tudi ona ponosna. Ona se trudi, da slovenske plesalce izpostavlja v tujini in jim pomaga do uspeha, saj je plesni kruh trd, potrebno je veliko dela in odrekanj, da dosežeš svetovno slavo, kot jo je dosegla Nika.« In zgodb, ko je ples odprl srca in pot k zdravju, je veliko: Janja s solzami v očeh pripoveduje o ostarelih parih, ki so se znova zbližali na plesnih vajah, o bolnikih, ki so po nekaj plesnih korakih spet začutili veselje do življenja in moč v telesu. Ples je harmonija telesa in duha – in zanj bi si morali vedno vzeti čas.