Povračilni ukrepi

Zaposleni pri Slovenskih železnicah kradli kot srake

Gabrijel Toplak
4. 1. 2018, 19.40
Deli članek:

Slovenske železnice so zaposlenim že podale izredne odpovedi pogodb o zaposlitvi zaradi kršitev pogodbenih in drugih obveznosti.

STA
V rezervoar lokomotiv je mogoče natočiti do štiri tisoč in pol litra goriva.

Potem ko so sredi novembra zaposlene na železniški postaji v Murski Soboti, kot smo takrat tudi poročali, osumili domnevnih kraj dizelskega goriva, ki je sicer bilo namenjeno lokomotivam, so zdaj pri Slovenskih železnicah odpustili štiri zaposlene. Ti so osumljeni, da so si za lastne potrebe neupravičeno največkrat prisvojili oziroma natočili med 30 in 40 litrov goriva v skupni vrednosti 320 evrov.

Nesreča vlaka naključje?

Osumljeni zaposleni so po naših informacijah izvedli krajo goriva šestkrat in v svoja vozila natočili od 30 do 40 litrov goriva, enkrat pa tudi 100 litrov.

To je za Novice Svet24 potrdil tudi Janez Krivec iz službe za odnose z javnostmi pri Slovenskih železnicah. »Izredne odpovedi pogodb o zaposlitvi zaradi kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja so bile podane zoper štiri zaposlene,« je bil skop Krivec. Več informacij omenjeni piarovec ni podal. Nezadovoljni odpuščeni delavci naj bi sicer nekaj dni kasneje murskosoboško železniško postajo polepili z opozorilnimi plakati, očitno uperjenimi proti kolegu, ki jih je izdal. In prav na dan vročitve izrednih odpovedi se je na železniški progi pri Lipovcih znašlo več kot deset betonskih ovir, v katere je treščil potniški vlak s potniki. Na srečo se nihče izmed njih ni poškodoval.

Prijava s strani podjetja

Žarko Bejek, vodja ODT Murska Sobota, pojasnjuje, da so prejeli kazensko ovadbo zoper štiri osumljence zaradi suma storitve kaznivega dejanja poneverbe. Suzana Rauš, predstavnica za odnose z javnostmi na Policijski upravi Murska Sobota, pa, da so tamkajšnji policisti prejeli prijavo s strani podjetja, da so jim neznane osebe odtujile gorivo. »Policisti so pri preverjanju navedb v prijavi in zbiranju obvestil potrdili sume prijavitelja,« je pojasnila Rauševa. In ker nekatera dejanja – kraje goriva in betonske ovire – povezujejo z vročitvami izrednih odpovedi, Rauševa odgovarja, da so v mesecu decembru na Policijski postaji Murska Sobota res obravnavali tri primere prijav kaznivih dejanj ogrožanja javnega prometa z nevarnim dejanjem ali sredstvom. »Za zdaj je osumljen neznani storilec. Ali so dejanja povezana, pa nam ni znano,« je sklenila Rauševa.

Vrnili so se v temi

In kako naj bi zaposleni izvedli kraje goriva? Izvedeli smo, da naj bi se na železniško postajo vrnili po koncu delovnika, ko je bila že tema, in iz rezervoarjev lokomotiv, v katere je mogoče natočiti do štiri tisoč in pol litra goriva, v svoje posode začeli črpati gorivo. Pri tem pa naj bi jih v zasedi zalotili policisti v civilu.