Predsednik ribiškega ceha Istrske županije Robert Momić je pojasnil, da so ribiči dobili absolutno podporo hrvaške vlade, da lahko opravljajo svoje delo do sredinske črte v Piranskem zalivu, kot je bilo tudi pred slovensko implementacijo arbitražne sodbe. Momić meni, da je samo s pogovori s slovensko stranjo možno priti do mirne rešitve spora.
Na vprašanje, kako bodo ravnali, če bodo iz Slovenije dobili kazni zaradi ribarjenja, je odgovoril, da ne more odgovarjati na hipotetična vprašanja o nečem, kar se ni zgodilo. Napovedal je, da bodo v naslednjih dveh tednih nadaljevali pogovore s predstavniki hrvaške vlade, sestali pa naj bi se v Savudriji.
Ničesar se (več) ne bojijo
"Od danes zvečer bomo ribiči mirno spali," je novinarjem dejal Daniele Kolec iz združenja hrvaških ribičev Mare Croaticum. Pojasnil je, da ribiči lahko opravljajo svoje običajno delo še naprej in se jim ni treba ničesar bati, ker za njimi stoji hrvaška država.
Kolec ni želel govoriti o podrobnostih današnjega srečanja, je pa povedal, da so predstavniki vlade ribičem zagotovili, da ne bodo imeli nobenih težav ter da bodo lahko še naprej lovili v Piranskem zalivu v spremstvu hrvaške policije.
Na napoved hrvaških veteranov, da bodo z ladjami zagotovili, da bo meja ostala sredi Piranskega zaliva, je odgovoril, da si želijo na miren način rešiti spor, da pa se v Istri tudi sami braniti, če bo treba.
Eksistencialne potrebe
Savudrijski ribič Danilo Latin je dodal, da njihov ribolov nikoli ni bil pogojen s političnimi razlogi, temveč izrecno z eksistencialnimi potrebami.
Povedal je, da je hrvaška vlada trdno obljubila, da ribiči ne bodo trpeli posledic zaradi morebitnih slovenskih kazni. Poudaril je, da se ribiči po današnjih pogovorih ne bojijo več slovenskih kazni, ter napovedal, da bo s svojimi kolegi in v spremstvu hrvaške policije ribe lovil, kot jih je doslej.
Izrazil je upanje, da bodo spor kmalu uredili na miren način. Ob tem pa je izpostavil, da je pomembna kakovost rešitve in ne hitrost reševanja.