Kot je znano, so pred začetkom finala tekme pokala Slovenije navijači mariborske ekipe napadli trenerja Olimpije Rodolfa Vanolija. Takrat je Vanoli dejal, da je bil z delom policije izredno zadovoljen, saj se je verbalni napad z metanjem plastenk, ki ga je doživel na koprski tržnici, končal brez posledic.
NAPAD NA PETNAJSTLETNIKA
Žal pa to ni bil edini primer nasilja, ki so ga tisti dan na Obali izvajali navijači. Za Svet24 se je izpovedal petnajstletni Koprčan, ki je zaradi svoje varnosti želel ostati anonimen. »S prijateljem sva bila na pomolu pri tržnici, ko so prispeli navijači Viole Maribor. Med hojo proti domu sem v pogovoru prijatelju omenil, da je Olimpija zmagala ligo in da je Maribor zasluženo končal na drugem mestu,« začetek dogajanja opiše najstnik. Njegovo mnenje je bilo očitno glavni povod za nasilje: »Moj komentar so slišali navijači in naju napadli. Prijatelj je prestrašen stekel domov, jaz pa sem ostal sam. V tistem trenutku so me napadli in udarili, eden od njih mi je ukradel očala.« Sam ni provociral ali odgovarjal, želel se je izogniti vse bolj napeti situaciji. Nasilneža, ki ga je tudi udaril, je le vprašal, zakaj to počne in ali mu lahko vrne očala, ter v odgovor slišal: »Zapri gobec, ta mali!«
PRED STANOVANJEM 25 NAVIJAČEV
Jeza navijačev se ni polegla. »Odločil sem se, da se umaknem. Skupina pa ni odnehala in me je zasledovala do doma. Ko sem videl, da mi dejansko sledijo, sem se hitro zaklenil, oni pa so vseeno želeli nasilno vstopiti. Razbili so steklo na vratih in kljuko,« pripoveduje mladenič. Dogajanje je pripeljalo do tega, da je bil primoran poklicati policijo, saj se je pred stanovanjem zbralo okrog 25 navijačev. Škodo oziroma posledice nasilja pa je tudi fotografiral. Čeprav so na koncu vendarle odšli, je celotno dogajanje prijavil policiji.
K sreči so bile posledice tokrat le bolečine v vratu, ki so po treh dneh izginile.
POLICIJA UKREPALA
Da je do nasilja res prišlo, nam potrdi tudi Anita Leskovec s PU Koper: »Policija je na dan tekme intervenirala v štirih primerih kršitev javnega reda in miru, v katerih so bili udeleženi navijači, ki so prišli v Koper na ogled tekme.« Kot še pojasni, se pri tovrstnih športnih prireditvah delo prilagaja tudi tveganju: »V ta namen so bili policisti že več ur pred tekmo prisotni v bližini stadiona in na različnih lokacijah ter tudi na relaciji potovanja navijačev. Do kršitev je prišlo v dveh primerih v bližini koprske tržnice, v drugih dveh pa v bližini mestne plaže ter v starem mestnem jedru Kopra. Policisti so delo nadaljevali tudi po tekmi.«
POMOČ POLICISTOV SPOTERJEV
V Koper so tisti dan prispeli tudi tako imenovani policisti spoterji. »To so poznavalci navijaških skupin in so kot takšni v pomoč lokalnim policistom,« obrazloži Leskovčeva. Veliko dela pa so imeli tudi na samem prizorišču, saj so obravnavali štiri primere nedovoljene uporabe pirotehničnih izdelkov, za kar je zagrožena globa 150 evrov, v dveh primerih pa so ugotovili, da je bil izrečen veljaven ukrep prepovedi udeležbe na športnih prireditvah, ki ga navijača nista upoštevala, zato ju čaka kazen med 300 do 800 evri. »Za enega kršitelja so policisti ugotovili, da je odrejeno prepoved udeležbe kršil že dvakrat, in bodo, potem ko bodo zbrali vse dokaze, pristojnemu sodišču poslali predlog za izrek ukrepa javljanja na policijski postaji pred začetkom določenih športnih prireditev,« zaključi sogovornica. Najstnik, ki se je odločil to negativno izkušnjo deliti z nami, je ta dan k sreči ostal brez večjih posledic, in kot pravi, ga je, zaradi udarca, le vrat bolel tri dni. Mi pa se sprašujemo, v kolikšni meri so navijači upoštevali športno navijanje in zdravo pamet. Očiten rezultat 0:0.