Črna kronika

Skrivanje pred roko pravice

tr
2. 1. 2016, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Kaj imajo skupnega Robert Tomas Zavašnik, Robert Časar, Borut Černe in romska družina Hašimi? Odgovor je kratek: beg. Pred prestajanjem zaporne kazni. Da mu je podvig uspel, se lahko pohvali le Zavašnik, medtem ko so Časarja našli čez lužo, Černe se je sam vrnil in javil v zaporu Dob, romska družina pa je še na begu in tudi na Interpolovih straneh.

Arhiv Svet24
Robert Časar

Jetniška hrana, spanje na trdi žimnici, omejeno gibanje, odrejeni urnik, konfliktni sostanovalci, bivanje izven domačega okolja pa nesposobnost sprejemanja odgovornosti za svoja dejanja in še bi lahko naštevali – to so razlogi, da se marsikateri obsojenec požene v beg. Vprašanje pa je, koliko je pri tem uspešen in v kolikšni meri ga peče vest. Seveda, če jo sploh ima.

Lani se je med najbolj slavne ubežnike, ki so jih našli, zapisal nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar, obsojen na večletno zaporno kazen zaradi zlorabe položaja in korupcije. Na begu je bil skupaj z družino. A po slabem letu dni skrivanja so mu le prišli na sled in ga prijeli 6. februarja lani v prestolnici Dominikanske republike Santo Domingo. Od tam so ga izgnali v Francijo, kjer ga je marca lani prevzela slovenska policija in pospremila v Slovenijo. Njegova privedba v Slovenijo je stala okoli 12 tisoč evrov.

ŠE NA BEGU 

Časar je imel v preteklem letu kar nekaj »posnemovalcev«. Med njimi je denimo štiričlanska romska družina Hašimi, katere ime je od marca lani objavljeno na Interpolovi spletni strani. Spomnimo. Ramiz Hašimi se je v družbi svojega očeta Rešeta, mame Igballe in sestre Serijane Gričnik pred dobrimi tremi leti podal v Ljubljano. Tu je z njihovo pomočjo svoje štiri mladoletne hčere na silo strpal v kombi in jih odpeljal v Maribor.

OTROKE STRAŠIL Z NOŽEM

V kombiju je Ramiz hčere ustrahoval, kaj vse se bo hudega zgodilo njihovi mami (s katero nista živela skupaj), pri tem je grozil z noži in s palico. Ramiz Hašimi se je podal na drugo stran zakona in ugrabil otroke, ker je želel, da živijo pri njem, in ne pri materi, da bi potem on prejemal otroške dodatke. Sodišče je Ramiza obsodilo na tri leta in pol, Rešeta na leto in devet mesecev, Igballe na dve leti zapora, Gričnikovo pa prav tako na dve leti zapora.

V beg se je podal tudi propadli trgovec z avtomobili Borut Černe. Ta bi moral kar trinajst let spati na zaporniški žimnici. Kot smo izvedeli, so 10. aprila lani Černeta vpisali v evidence iskanih oseb, a je Černe poleti sam našel pot do zapora na Dobu.

PODUK PRAVOSODJU

Robert Tomas Zavašnik pa je eden izmed tistih ubežnikov, ki jim je tovrstni podvig v celoti uspel. Po petih letih izogibanja prestajanju kazni zaradi tragedije pred diskoteko Lipa pred desetimi leti, ko so umrla tri dekleta, se je vrnil domov svoboden kot ptiček na veji. Njegov primer je bil pravi poduk pravosodju. Zakonodajalec je zato oktobra lani spremenil določbo kazenskega zakonika, ki določa zastaranje izvršitve zaporne kazni. Po novi ureditvi zastaranje ne teče v času, ko se obsojenec na poziv na prestajanje kazni ne odzove ali nastopa kazni ni mogoče zagotoviti, ker je bodisi na begu, se skriva ali se na drug način izmika, bodisi je kako drugače nedosegljiv državnim organom, ali pa je začetek izvrševanja kazni odložen v skladu z zakonom.