Črna kronika

Prišli so napolniti jeklenke, nato pa je eksplodiralo

STA/G.G.
25. 12. 2015, 08.13
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

V tovarni za predelavo zemeljskega plina v mestu Nnewi na jugovzhodu Nigerije je včeraj eksplodiral tovornjak, ko so z njega raztovarjali plinske jeklenke. Umrlo naj bi od 40 do 100 ljudi. Predsednik Buhari je ob tem v izjavi za javnost izrazil "pretresenost zaradi tako velikega števila smrtnih žrtev v industrijski nesreči".

Twitter
Podatki o tem, koliko je bilo žrtev, so sicer nasprotujoči, saj je policija doslej govorila o osmih smrtnih žrtvah, dopisnik ameriške tiskovne agencije AP pa že od začetka o stotih. Ni znano niti število ranjenih.

Eksplozija je v tovarni Inter Corp Oil Limited, podružnici nigerijskega konglomerata Chicason Group, odjeknila okoli poldneva v četrtek po lokalnem času in industrijsko mesto Nnewi prekrila s črnim dimom.

Požar, ki je ob tem izbruhnil, je divjal nekaj ur in zajel bližnja poslopja in avtomobile. Dokler so gasilci pogasili požar, so na tleh, prekritih s pepelom, ležala zoglenela trupla, so poročali lokalni mediji.

Ognjeni zublji so se takoj razširili. Okoli 300 metrov od središča požara je požgano vse rastlinje, poškodovane so hiše 400 metrov daleč, pa tudi stroji. O vzrokih eksplozije sicer obstajajo nasprotujoče trditve, oblasti pa jih še niso pojasnile.

Nekateri mediji so poročali, da je do eksplozije prišlo, ko so ljudje šli v tovarno, da bi si napolnili plinske jeklenke, da bi lahko kuhali za božič v tem mestu z večinsko krščanskim prebivalstvom. Po poročanju lokalnih medijev naj bi eksplodiral tovornjak cisterna, ko so pretakali utekočinjen plin butan. Drugi trdijo, da je eksplozija odjeknila, ko so na smetišče prepeljali tovor, iz katere je iztekal plin.

Guverner Anambre Willy Obiano, ki je obiskal kraj nesreče, je poudari, da morajo vzrok nesreče šele ugotoviti in da je več ljudi utrpelo opekline.

Nigerija je največja proizvajalka nafte v Afriki. Nesreče so pogoste, praviloma pa do njih pride, ko ljudje, ki kradejo nafto, poškodujejo plinovode. V zadnjem desetletju je bilo v eksplozijah ubitih več sto ljudi.