Črna kronika

Novačili dekleta iz socialno šibkih okolij na Madžarskem in v Srbiji ter jih prepeljali v Ljubljano

STA/J.P.
31. 3. 2015, 13.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Ljubljanski kriminalisti so končali dve preiskavi trgovine z ljudmi, ki je vključevala zlorabo prostitucije. Storilci so novačili dekleta iz socialno šibkih okolij na Madžarskem in v Srbiji ter jih prepeljali v Ljubljano, kjer se je izkazalo, da gre za prostitucijo. Več žrtev trgovine z ljudmi sicer oskrbijo v Slovenski karitas in društvu Ključ.

Profimedia

Stojan Belšak iz sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana je pojasnil, da so v prvem primeru kriminalisti obravnavali 39-letno državljanko Slovenije, za katero so ugotovili, da organizira novačenje madžarskih deklet. Pri tem ji je pomagal madžarski državljan, v Ljubljano pa so jih pripeljali s pomočjo slovenskega državljana iz Maribora in hrvaškega državljana.

Obljubljali so jim dobro plačano delo, nato pa se je izkazalo, da gre za prostitucijo. Veliko večino zaslužka so žrtvam pobrali, obenem pa so jim grozili, da jih bodo prijavili policiji in zatožili njihovim domačim. Skupaj je bilo sicer v času preiskave odkritih in identificiranih 14 žrtev.

Kriminalisti so tudi s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov zbrali dokaze, da je glavna osumljenka, ki je dejavnost tudi organizirala, prejemala 3000 evrov premoženjske koristi mesečno. Preiskavo so končali minulo sredo, ko so v stanovanju v Ljubljani našli tri žrtve. Namestili so jih v krizno namestitev pri Slovenski karitas, pozneje pa so podale izjave pred preiskovalnim sodnikom.

Obljubljali so jim dobro plačano delo, nato pa se je izkazalo, da gre za prostitucijo. 

Za glavno osumljenko je preiskovalni sodnik odredil pripor, za madžarskega državljana pa je policija razpisala iskanje. Za Mariborčana in hrvaškega državljana ni bilo pripornih razlogov, zato bosta zaključek postopka počakala na prostosti.

Januarja je policija končala še en primer trgovine z ljudmi. Leto pred tem so jih namreč srbski varnostni organi obvestili, da slovenski državljan s pomočjo srbskega državljana in romunske državljanke v Beogradu novači dekleta iz šibkih socialnih okolij in jim obljublja dobro plačano delo v masažnih salonih. Tudi tu se je kasneje izkazalo, da gre za prostitucijo.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Glavni osumljenec je bil v tem primeru 46-letni slovenski državljan iz Ljubljane, ki je imel v prestolnici več stanovanj, v katera je namestil žrtve. Žrtvam je grozil tudi s svojimi domnevnimi visokimi zvezami v srbskem kriminalnem podzemlju.

Policija je kazensko ovadbo v tem primeru spisala zoper pet oseb, in sicer zaradi 10 kaznivih dejanj trgovine z ljudmi in enega kaznivega dejanja zlorabe prostitucije. Preiskovalni sodnik je zoper slovenskega državljana, romunsko državljanko in dve srbski državljanki, ki sta prav tako sodelovali pri novačenju, odredil pripor. Za državljana Srbije pa je policija razpisala iskanje.

Imre Jerebic iz Slovenske karitas, ki pomaga pri kriznih namestitvi žrtev, je pojasnil, da so lani na ta način pomagali petim osebam iz različnih držav, letos pa že štirim, pri čemer so se prvič srečali tudi s primerom mladoletne osebe.

Žrtvi v okviru krizne namestitve najprej ponudijo psihosocialno in zdravstveno pomoč, običajno pa se pokaže, da potrebujejo tudi pravno pomoč. Strokovni delavci in usposobljeni prostovoljci so ob žrtvah prisotni 24 ur. "Gre za največje novodobno suženjstvo. Pri teh osebah je zagotovo najbolj kršeno človekovo dostojanstvo," je pojasnil Jerebic.

Krizna namestitev sicer traja do 30 dni, ko prestanejo to obdobje, pa imajo možnost namestitve v varnem prostoru društva Ključ. Kot je pojasnila Katjuša Popović iz društva, jih tam že preusmerjajo v reintegracijo oz. integracijo v družbo.

Ob tem je Popovićeva izpostavila, da bi bilo treba okrepiti osveščanje o trgovini z ljudmi, med drugim z vključitvijo v šolske vsebine. Obenem pa bi bilo treba več pozornosti nameniti zdravstveni oskrbi žrtev, saj nevladne organizacije ne premorejo sredstev za financiranje dolgotrajnih zdravljenj.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost