Črna kronika

Lubitza v spanju tlačile more

uk
30. 3. 2015, 19.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Po strmoglavljenju nemškega airbusa A320 v Franciji v javnost nenehno curljajo podrobnosti o kopilotu, ki naj bi namerno povzročil tragedijo.

Preiskovalci so med preiskavo stanovanja 27-letnega kopilota Andreasa Lubitza med drugim našli zdravniško potrdilo, da je bil bolan in da bi moral biti na dan strmoglavljenja na bolniškem dopustu. Za kakšno bolezen naj bi šlo, ni znano. Preiskovalci domnevajo, da je kopilot pred svojim delodajalcem in tudi pred sodelavci skrival bolezen, saj je bilo zdravniško potrdilo raztrgano.

V Lubitzevem stanovanju v Düsseldorfu sicer preiskovalci niso našli niti poslovilnega pisma niti kakšnega drugega sporočila, v katerem bi namignil, kaj bo storil. Prav tako niso našli ničesar, kar bi kazalo na politično ali versko ozadje torkove tragedije. Kopilot je imel v zadnjem času »resne težave v odnosu s svojim dekletom«, kar mu je zlomilo srce. Po poročanju nemških medijev naj bi dejal nekdanjemu dekletu, šlo naj bi za 26-letno stevardeso Mario W., da bo »nekega dne vsak poznal njegovo ime«.

Razšla sva se, ker je bilo jasno, da ima on težave. Večkrat je ponoči v sanjah vpil: »Padamo, padamo.«

Maria je povedala, da je, če se bo izkazalo, da je Lubitz to res storil, to naredil zaradi tega, ker zaradi bolezni ni mogel postati medcelinski pilot. Po njenih besedah sta se razšla, »ker je postalo jasno, da ima on težave«. Med drugim naj bi se ponoči večkrat zbujal zaradi nočnih mor in vpil: »Padamo.«

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

V letalskih družbah po ugotovitvah preiskovalcev spreminjajo pravila glede prisotnosti v pilotski kabini in po novem zahtevajo, da sta v njej ves čas poleta dva člana posadke. Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) je letalskim družbam že priporočila, naj bosta v pilotski kabini prisotna vsaj dva člana posadke.

Kot je v četrtek za slovenske medije povedal pilot pri Adrii Airways Sandi Slodej, ga že dolgo spoštujejo tudi pri slovenskem letalskem prevozniku. Nemški letalski prevoznik Lufthansa je svojcem žrtev torkovega strmoglavljenja letala na jugovzhodu Francije ponudil po 50.000 evrov pomoči na žrtev za najnujnejše stroške. Profesor letalskega prava na berlinski tehniški univerzi meni, da bodo zgolj odškodnine Lufthanso stale skupno med 10 in 30 milijoni evrov. Osrednja žalna slovesnost za žrtve bo potekala 17. aprila v kölnski katedrali.