Črna kronika

Pozor! Ponujajo vam dediščino, v resnici pa hočejo vaš denar

Sašo Avramovič
27. 3. 2015, 18.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Iz tujine najpogosteje dobivamo različne razglednice iz krajev, kjer se potepajo sorodniki, prijatelji … Redkeje dobimo drugačna pisma, sploh takšna, v katerih bi bilo zapisano, da smo podedovali visok znesek. Bralec je prejel ravno takšno pismo, v katerem je navedeno, da je upravičen do dediščine v višini 1.650.000 evrov po pokojnem, ki ga sploh ni poznal.

Thinkstock

V poštnem nabiralniku je bralec nedavno opazil kuverto iz Valencie. Začudeno jo je odprl, v njej pa zagledal pismo službe pravnih svetovalcev Rodriguez Mendez & Asociados.

arhiv Svet24

Pismo iz Španije, ki ga je prejel bralec.

Ker se mu je vse skupaj zdelo sumljivo, se je obrnil na nas, da bi raziskali zgodbo, in nam tudi poslal pismo, napisano v angleščini. Piše Rodriguez Luis Mendez Esq, ki je navedel, da je to skrajno zaupno pismo in bralcu »pojasnil«: »Čeprav vem, da lahko višina zneska transakcije koga prestraši ali zaskrbi, vam vsekakor obljubljam, da se bo vse dobro izteklo.« V pismu zapiše, da je odvetnik pokojnega PaulaEinsiedlerja (z bralcem imata enak priimek), ki je umrl leta 2006. »Z vami sem stopil v stik, da bi mi pomagali zagotoviti denarna sredstva, ki jih je pokojni zapustil za sabo. Gre za sredstva v višini 1.650.000 evrov, ki jih je na banko nakazal pred smrtjo,« dokaj prepričljivo opisuje odvetnik in doda, da naj bi banka podala obvestilo, v katerem poziva, da se čim prej poišče Paulove najožje sorodnike, sicer bo banka znesek »zasegla« in bo tako odšel v bančno blagajno. 

Pogumni predlog odvetnika 

V pismu še pojasni, da je zato, ker imata Paul in bralec enak priimek oziroma naj bi bila ožja sorodnika, tudi stopil v stik z bralcem. »Prosim vas, da banki potrdite, da ste res ožji sorodnik pokojnega. Na ta način bodo lahko ta sredstva nakazana na vaš bančni račun,« je še navedel odvetnik, ki v pismu tudi pogumno predlaga, da bi se 20 odstotkov celotnega denarja namenilo dobrodelnim organizacijam, preostalih 80 odstotkov pa bi si razdelila med sabo. »Pri tej transakciji pravzaprav ni nobenega tveganja. Če ste zainteresirani, me, prosim, kontaktirajte po telefonu, faksu ali po e-pošti. V odgovor, prosim, vključite telefonsko številko ali pa številko faksa. Po odgovoru vas bom seznanil z več informacijami,« je zaključil. 

Opozorila policije in EPC-ja 

Z vprašanji smo se obrnili na policijo in na Evropski potrošniški center Slovenija (EPC), kjer so bili že večkrat seznanjeni s tovrstnimi spletnimi prevarami. Pravijo, da gre v tem primeru po njihovem za primer spletne goljufije, in sicer za t. i. nigerijsko prevaro. »Bistvo te prevare je, da goljuf z mamljivo ponudbo (npr. bogato dediščino) vzpostavi stik z žrtvijo, in če se ta odzove, kmalu zahteva določeno vsoto denarja, ki naj bi bila potrebna za kritje nekaterih stroškov postopka, ki naj bi pri tem nastali. Prosijo tudi za osebne podatke potencialne žrtve. Po izkušnjah spletnega portala Varni na internetu goljufi potem zahtevajo sredstva za odprtje računa. Gre za plačilni mehanizem, ki ne omogoča sledenja transakciji in je ravno zato priljubljeno orodje spletnih goljufov,« opisujejo pri EPC, kjer ob tovrstnih primerih predlagajo, da se prejemniki na elektronsko pošto ne odzivajo, nikakor pa ne posredujejo nobenih osebnih podatkov ali nakazujejo denarja. Prevaro lahko prijavimo tudi na spletni strani www.varninainternetu.si.

arhiv Svet24

S policije pa so nam sporočili, da je pri tovrstnih prijavah dokazovanje in pridobivanje podatkov iz tujine praviloma dolgotrajno. »Zaradi zamegljenih sledi do tovrstnih 'ponudb' neznancev so možnosti, da bi denar dobili nazaj, zelo majhne. Na policiji glede na pretekle izkušnje pri obravnavi podobnih primerov zato opozarjamo, da so državljani pri takšnih dvomljivih ponudbah previdni,« zaključujejo.