Črna kronika

Lažni profil vodil do zlorabe

Polona Krušec
18. 3. 2015, 07.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Na Goriškem od ust do ust kroži zgodba o zlorabi. Vpleta odraslega moškega in osnovnošolko, ki sta se spoznala na družabnih straneh svetovnega spleta. Menda se je moški z lažnim profilom izdajal za njenega vrstnika. Podobnih primerov je precej, pomembna je preventiva.

Arhiv Svet24

Najstnica si je omislila svoj profil na družabnem omrežju. Povezala se je s svojimi prijatelji in sošolci in sklenila tudi nekaj novih stikov. Med temi naj bi bilo tudi znanstvo z nekoliko starejšim osnovnošolcem, s katerim sta si večkrat dopisovala. Zgodba se je zapletla, ko sta se odločila za srečanje v živo. Deklico naj bi na dogovorjenem kraju pričakal domnevni oče najstnika, s katerim si je dopisovala. Povabil jo je v avto, kjer ji je pojasnil, da jo bo peljal k sinu, saj da je ta zbolel in jo pričakuje doma.

Pretkani načrt moškega je deloval

Pozneje se je izkazalo, da moški nima sina, ampak je »najstnik«, s katerim se je osnovnošolka pogovarjala, pravzaprav on sam. Menda je kar nekaj časa dekle zlorabljal. Šele na podlagi čudnega obnašanja dekleta in po močnem padcu njenega učnega uspeha se je začel pojavljati sum, da je nekaj narobe. Socialna služba šole, na katero najstnica hodi, je klicala njene starše in jim sporočila, da sicer pridno in mirno dekle v šoli zelo popušča. Preverjali so, ali gre družina morda skozi težke čase, a so starši kakršnekoli težave zanikali.

Po temeljitem spraševanju doma pa naj bi jim dekletce zaupalo zgodbo. Nadaljevanje je še posebej tragično, saj so psihične posledice hudo vidne. Menda so moškega prijavili policiji. Podrobnosti preiskave zaradi ščitenja žrtve in drugih interesov preiskave niso znane.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Policija opozarja

Velikokrat se v praksi zgodi, da je žrtev tako ustrahovana in psihično poškodovana, da dejanja ne prijavi. Četudi se to zgodi, je klic anonimen, kar zelo oteži proces iskanja osebe, ki zlorablja. Sodelovanje žrtve bi zelo pripomoglo k iskanju storilca.

Policija na svojih spletnih straneh opozarja, da lahko internet, sploh za mlajše, predstavlja resno nevarnost. Kot navaja na svoji spletni strani, je zelo verjetno, da ljudje, s katerimi se najstniki pogovarjajo prek spleta, v resnici sploh niso to, za kogar se predstavljajo. Najboljša preventiva je, da mladi uporabniki spleta razkrijejo čim manj resničnih podatkov in seveda ne dodajajo svojih fotografij.  

»Nekdo, ki na primer pravi, da je desetletna deklica, je lahko v resnici starejši moški. Spolni napadalci, ki uporabljajo internet, so lahko katerekoli starosti, moški ali ženske, in nikakor ne drži stereotip, da so storilci spolnih deliktov 'zanemarjeni in hudobni stari moški',« se glasi sporočilo policije.

 Kot kaže letno poročilo Policijske uprave Nova Gorica, so leta 2013 obravnavali 16 primerov kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost, leto prej pa skoraj še enkrat toliko. Največkrat se je zgodil spolni napad na osebo, mlajšo od 15 let, v letu 2013 sedemkrat, leto prej pa kar sedemindvajsetkrat.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost