Črna kronika

Nepovabljeni gostje nikoli ne počivajo

Tina Recek
22. 12. 2014, 19.18
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Božično-novoletni pazniki so čas praznovanja in veselja. Če se jim preveč prepustimo in ne poskrbimo za ustrezno varnost doma, se lahko kaj hitro sprevržejo v nočno moro. Na drugi strani pa nepridipravi, ki so nam pobrali dragocenosti in denar, ker doma ob naši odsotnosti nismo ustrezno zavarovali, odpirajo šampanjec in z njim nazdravljajo na naš račun.

Arhiv Svet24

V prihajajoči predbožični in novoletni mrzlici so misli bolj ali manj osredotočene na kupovanje daril za naše bližnje in kupovanje dobrot za razvajanje brbončic. Pri tem pa marsikdo pozabi, da so na preži nepovabljeni gostje, ki budno čakajo, da bomo zapustili svoje domove in morebiti na družbenem omrežju celo objavili, kje bomo preživeli praznike in koliko časa nas ne bo. In kot bi mignil, ostanemo brez dragocenosti in denarja ter, kar je še bolj obremenjujoče, brez občutka varnosti. 

Po podatkih policije nepridipravi najpogosteje vlamljajo skozi okna in vrata, ki jih odpirajo s pomočjo fizične sile ali ustreznega orodja, to je na primer izvijača. Nemalokrat si pomagajo z vrtanjem v okvirje oken, razbijanjem stekel na oknih in vratih. Policisti tudi obravnavajo primere, ko so nepovabljeni gostje vstopili v notranjost stanovanj z lomljenjem cilindrične ključavnice. 

Da se izognemo tovrstnemu neljubemu dogodku, lahko največ postorimo sami. Vlomilec bo namreč raje izbral tisto stanovanje ali hišo, kjer bo za nečedno dejanje najmanj ovir in tveganje za odkritje najmanjše. Predstavnica za stike z javnostmi pri ljubljanski policijski upravi Nataša Pučko pravi, da čeprav stoodstotnega zagotovila ni, lahko z nekaterimi ukrepi zmanjšamo možnost, da postanemo žrtev kaznivega dejanja. Po njenih besedah naj nepremičnina nikoli ne daje videza, da ni nikogar doma. To lahko naredimo tako, da se s sosedom, s katerim smo v dobrih odnosih, ali z nekom, ki mu zaupamo, dogovorimo, da »zamegli« očitne znake. Kar pomeni, da med našo odsotnostjo izprazni nabiralnik, parkira avtomobil na dvorišču, spreminja lego rolet, suši perilo, vklopi in izklopi luči. Kot pravi Pučkova, izvaja ukrepe, ki nepremičnino »oživijo«. Grega Zakrajšek iz podjetja Sintal še doda, naj ne puščamo ključev na »skritih mestih«, prav tako ne puščamo orodja in lestve ob hiši ter poskrbimo za urejeno okolico. 

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Arhiv Svet24

Vlomilce lahko odvrnemo od kaznivih dejanj še z nekaterimi drugimi preprostimi zvijačami. Med njimi je ta, da namestimo časovno stikalo, ki bo poskrbelo, da se bodo denimo luči ali avdionaprave ob naključnih časovnih intervalih vklopile in izklopile. Pučkova opozarja, da moramo pri tem upoštevati standarde požarne varnosti. 
Dejstvo je, da se nepridipravi skrbno izogibajo varovanih objektov. Zato ne bo odveč, če si bomo omislili protivlomni alarmni sistem, ki bo povezan z varnostno-nadzornim centrom varnostnega podjetja. Takrat bo hitro ukrepala intervencijska ekipa usposobljenih varnostnikov.

Gregor Zakrajšek je pojasnil, da lahko najamemo sistem, ki vsebuje centralo, senzorje, napeljavo in vzpostavitev povezave z varnostno-nadzornim centrom. Med najemom se plačujeta povezava z varnostno-nadzornim centrom, ki se – odvisno od zahtevnosti objekta – začne pri okoli 30 evrov mesečno. Poleg tega plačamo še strošek najema opreme, ki se začne pri nekaj desetih evrih mesečno. Prišteti je treba še strošek montaže in demontaže. »Doma ni treba spreminjati v trdnjavo, ampak bodimo previdni in vgradimo dober alarmni sistem, zaradi česar smo lahko sproščeni in varni, ko smo doma ali daleč stran,« je zaključil Zakrajšek.