Okvirni razrez državne finančne porabe v letu 2015 bo sicer na novo določil rebalans, ki ga je finančni minister Dušan Mramor napovedal kmalu po prevzemu mandata, njegov sprejem pa je predviden sredi januarja. Mramor poudarja, da so ukrepi potrebni tako na strani prihodkov kot tudi odhodkov, sicer se utegne proračunski primanjkljaj kaj hitro povzpeti do pet odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Vlada želi zadržati primanjkljaj pod tremi odstotki BDP in premier Miro Cerar je napovedal, da bodo to v glavnem dosegli z ukrepi na strani odhodkov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Tako se bo vlada poskušala uskladiti z občinami, da bi zmanjšala njihove stroške in stroške, ki jih za delovanje občin namenja država. Dogovor med vlado in javnim sektorjem pa predvideva ukrepe, ki bodo prinesli 350 milijonov evrov prihranka. Davek na sladke pijače je bila ena od najbolj spornih vladnih idej v zadnjem obdobju. Vlada si je od tega ukrepa obetala dodatnih 4,7 milijona evrov prihodkov na leto, vendar je pozneje to idejo opustila.
Podobna usoda pa se vse bolj očitno obeta tudi spremembam pri dajatvi za obremenjevanje okolja z izpusti ogljikovega dioksida. Zdajšnji osnutek nove uredbe ne predvideva več oprostitve plačila te dajatve po 31. decembru 2014, s 1. februarjem 2015 pa določa oprostitev dajatve za male naprave, medtem ko je za tiste, ki so vključene v shemo trgovanja z emisijami toplogrednih plinov, predvidena oprostitev v višini 70 odstotkov. S tem je vlada gospodarstvo močno razburila.
To pomeni dodatno obremenitev podjetij v višini okoli devet milijonov evrov na mesec, so izračunali na Gospodarski zbornici Slovenije, ki je skupaj s sindikatom Pergam za torek dopoldne celo napovedala protestni shod pred poslopjem vlade. Da bi vlada lahko popustila pri dajatvah za obremenjevanje okolja z emisijami ogljikovega dioksida, je v četrtek nakazal tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. Sicer pa je državni zbor doslej potrdil zvišanje davka na finančne storitve in na zavarovalne posle, prav tako je najvišji dohodninski razred s 50-odstotno obdavčitvijo ohranjen tudi v letu 2015.