Horoskop

Med spanjem se dogaja še marsikaj drugega kot le počitek

tp
2. 8. 2019, 00.16
Posodobljeno: 5. 9. 2019, 16.49
Deli članek:

Strokovnjaki priporočajo osem ur spanja na noč. A če mislite, da je spanec pomemben samo zato, da si telo odpočije, se motite. V tem času se namreč v telesu dogaja še marsikaj drugega.

Profimedia
Pametno je spati vsaj osem ur na noč!

1. Vaša telesna temperatura se zmanjša. Čez dan smo aktivni in pokurimo več kalorij, pri telesni dejavnosti pa se temperatura poviša tudi za dve stopinji. Ponoči smo umirjeni, zato naša temperatura malce pade.

Pomanjkanje spanca človeka postara, saj telo nima priložnosti, da bi omogočilo delo hormonu mladosti oziroma rastnemu hormonu, ki se sprošča edino ponoči, med spanjem.

2. Vaše telo se dodobra očisti toksinov. Spanje omogoča telesu in možganom pomlajevanje, zato se pri ljudeh, ki ne spijo dosti, pomanjkanje spanca začne slej ko prej poznati. To se lahko odraža na slabem počutju, upadu energije, slabšanju spomina, nejasnem razmišljanju. Poleg tega se razvnamejo oksidacijski stres in vnetni procesi, kar vodi v različne bolezni, od bolezni srca in žil do raka, predvsem pa bolezni, ki so povezane s staranjem. Lahko pa se pojavijo tudi psihične težave.

3. Pozabite nepomembne informacije. Čez dan prejmemo veliko informacij, med katerimi je večina takih, ki jih med spanjem na srečo pozabimo. Če bi se spomnili vsega, bi se nam od prenasičenosti z informacijami lahko zmešalo. Da se nam to ne zgodi, se med spanjem odvija proces sortiranja.

Profimedia
Spanec nas pomlajuje.

4. Vaše telo postane paralizirano, medtem ko so možgani zelo aktivni. Možgani človeka, ki sanja, so bolj aktivni kot možgani tistega, ki je buden. Ena od teorij pravi, da v stopnji REM spanja organiziramo misli in se učimo oziroma nadgrajujemo določene informacije, ni pa še povsem jasno, zakaj so misli v spanju aktivne. Vaše misli so namreč tako aktivne, da lahko ustvarijo celo pomembne povezave in privedejo do najrazličnejših odkritij, pravijo raziskovalci.

Profimedia
Ponoči se večkrat prebudimo ...

5. Vaš imunski sistem se izboljša. Raziskava je pokazala, da imunski sistem ljudi, ki noč po tistem, ko so prejeli cepivo proti gripi, prebedijo, ne ustvari lastne zaščite (protiteles) pred boleznijo. Če ste kronično prikrajšani spanca, hitreje lahko dobite ponavljajoče se okužbe.

6. Zbudite se od 5 do 15-krat na uro. Običajno se to zgodi, ko se premaknemo v druge faze spanja(denimo iz sanj v globoki spanec), prebujenja pa so tako kratka, da se jih sploh ne spomnimo.

Estrada

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Zanimivosti

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost