Domače

Velika zmaga!

Nina Keder
26. 2. 2024, 11.01
Posodobljeno: 26. 2. 2024, 11.08
Deli članek:

Priljubljeni voditelj o zdravljenju v psihiatrični bolnišnici in novi glasbeni oddaji, ki bo na sporedu Televizije Slovenija od 8. marca dalje.

Monika Jerič
andrej hofer

»Če bi me pred tremi leti vprašali, ali imam težave z odvisnostjo od alkohola, bi vas gotovo nahrulil. Marca leta 2021 je bila to moja stiska, bolezen, ki je takrat nisem poznal,« svojo zgodbo o boju z odvisnostjo začne Andrej Hofer, dolgoletni komentator Pesmi Evrovizije. »Zanimivo, koliko ljudi mi še danes ne verjame, kot kaže, sem bil dober igralec. Težave po navadi najprej opazi partner, delodajalec ali pa te izda zdravje. Partnerja takrat ni bilo, delodajalec je bil z mano nadpovprečno zadovoljen, saj sem opravil vse in še več. Zdravje je bilo navidezno brezhibno, vse je bilo na neki način krasno.«

Danes odkrito prizna, da težave z alkoholom niso prišle čez noč: »25 let se je nabiralo, dojel sem, da ne gre več tako naprej. Zadnjih deset let sem trpel. Mučil sem samega sebe. Si lagal. A nikoli nisem pil v službi, na delovnem mestu, niti pred komentiranjem ali vodenjem oddaje. Pil sem med štirimi stenami, ko sem bil sam.«

V Sloveniji je alkoholni opoj še vedno preveč dopusten in sprejemljiv, bolj kot zasvojenost s trdimi drogami. Zato je tudi Andrej potreboval čas, da je doumel, da ima težave, ki so se še poglobile med pandemijo koronavirusa: »Takrat sem se razsul. Najprej sem zbolel za covidom-19, ostal doma in to obdobje je bilo idealno za pitje. V tem obdobju smo spili in pojedli definitivno preveč, poleg tega pa so nas z ukrepi še prisilili, da se nismo pretirano gibali. Vse to me je pahnilo v še večjo depresijo, stisko in strahove. Na koncu niti alkohol ni več pomagal. Konkreten bom: če je nekdo spil deciliter vina, sem ga jaz vsaj dva litra za enak učinek. Poznamo štiri stadije razvoja odvisnosti: predalkoholna, ko se ga prvič napiješ in pride do akutne zastrupitve, alkoholna, ko piješ s prijatelji ob vikendih, občasno med tednom. Pri tretji se razvije duševna odvisnost, takrat se začneš spreminjati, trpijo odnosi tako doma kot v službi. V četrti fazi postaneš fizično odvisen – zjutraj se ti tresejo roke, nisi več sposoben za službo. Jaz sem na koncu izklopil telefon za štirinajst dni, ostal doma pri mami in sestri, padel sem v popolno brezbrižnost. Sodelavci so se ustrašili, da se mi je kaj zgodilo.« Za prelomni trenutek je »kriv« prijatelj, sodelavec, ki je edini slutil, da se z njim nekaj dogaja, in ga dvakrat prosil, naj poišče strokovno pomoč. Andreju je v tretje uspelo zbrati pogum.

Ambulantni program zdravljenja

Med rehabilitacijo se je veliko naučil o bolezni: »Ne izbira spola ali poklica. Zboli lahko direktor uspešnega podjetja, visoki cerkveni dostojanstvenik, predsednik velike države, tudi kirurg. Kdor koli. Mnogi so bili tako pogumni, da so rekli stop alkoholu in poiskali pomoč. Trije dejavniki za razvoj bolezni so ključni: geni in dedna zasnova, družinsko in/ali službeno okolje ter alkohol, ki vse tri poveže v trikotnik. Razvoj odvisnosti lahko traja od 5 do 25 let.«

Andrej prizna, da se je bilo najtežje spoprijeti s priznanjem: »Enkrat na teden po dve uri leto in pol sem bil del programa ambulantnega skupinskega zdravljenja Psihiatrične bolnišnice Idrija. Učili so nas živeti brez alkohola. Vmes sem hodil v službo.« Obstaja pa tudi hospitalno zdravljenje, ki traja do dveh mesecev. »Psihoterapije so koristne. Prišel sem v skupino petnajstih neznancev. Pogoj je bila enomesečna abstinenca, jaz nisem pil že tri. Razgališ se pred vsemi: 'Zdravo, sem Andrej, imam težavo, imam problem, ki ga želim rešiti.' Počasi sta se dvigali samozavest in samopodoba, ki sta bili takrat na točki nič. Občutek sem imel, da sem kriminalec, da sem vse razočaral. Prepričan sem bil, da mi bo delodajalec prekinil delovno razmerje. Nič od tega se ni zgodilo. Šel sem tja in zmagal. Danes se mi zdi vse skupaj kot kak nor film. Hvaležen sem, da država in zdravstveni sistem v Sloveniji krijeta vse stroške zdravljenja. Zelo sem hvaležen tudi vam, da o tem pišete. Ni mi problem o tem govoriti. Če me kdo vpraša, povem. Prvič sem o tem spregovoril povsem po naključju maja lani na Radiu 1, potem letos na Radiu Robin in zdaj v Lady. Hvala, ker tako tudi mediji ozaveščate.« Med rehabilitacijo je Andrej spoznal, da imamo v Sloveniji vrhunske strokovnjake, ki pomagajo ljudem v stiski zaradi alkohola. So tako v Ljubljani, Idriji, Begunjah na Gorenjskem, Ormožu, na Pohorskem dvoru v Mariboru, na Dolenjskem in še kje. »Pišejo knjige, predavajo na inštitutih in priznam, da jih občudujem, glede na to, kaj vse morajo poslušati.«

Abstinenca do groba

Tri leta je, odkar se je Andrej spoprijel s svojo težavo: »Abstiniral bom do groba, niti kapljice alkohola več. Ljudje ne pijejo alkohola tudi do 24 let, pa se spet vrnejo na staro pot. Svoje življenje sem moral postaviti na glavo. Ne delam več stvari, ki sem jih prej, zamenjal sem nekaj pivskih prijateljev. Zdaj sem veselje našel v hribih, plavanju, v savni. Ogromno delam tudi na sebi. Vsako jutro izvajam jogo in dihalne vaje. Rad hodim v gledališče in kino. Obdal sem se s pozitivnimi vsebinami in ljudmi. Izbrisal sem vse, ki so bili z mano povezani zaradi alkohola. Pri postopku zdravljenja odvisnosti je lažje in nujno, da imaš nekoga, ki ti stoji ob strani in ti ves čas nastavlja ogledalo.« Andrej se je za zdravljenje odločil sam in zmagal: »Bil sem trmast, vztrajen in pogumen. Že čez en mesec sem ugotovil, da bolje spim, zagledal sem barve v življenju. Prav je, da o tem govorim. Marsikdo mi je rekel, da ve, da preveč pije, in da bi potreboval pomoč, ampak da še ni pripravljen. Jaz le poslušam, nikakor nisem v vlogi sodnika, niti moralista. Če potrebuješ nasvet, pogovor, sem tukaj. In govoriti o tem zdaj je veliko lažje kot pred tremi leti.«

Ko se ozre nazaj, dojema, da je veliko bolj zrel. Terapijo bi priporočal prav vsakemu, seveda brez opojnih substanc: »Obiskovanje psihoterapevta je pogosto še vedno tabu. Premalo govorimo o čustvenem nasilju, o patoloških lažnivcih. Čiščenje gnojnih ran ter spreminjanje vzorcev in navad iz otroštva ali mladosti priporočam vsakemu. Ne boj se. Naj te ne bo sram.«

Gotovo pa k boljšemu počutju pripomore tudi glasba in to je področje, ki ga Andrej odlično pozna. Že kmalu se spet vrača na male zaslone, v studiu pa se mu bo pridružil še nekdo. »V petek, 8. marca, ob 20. uri na 1. program TV Slovenija prihaja Glasbeni pozdrav. Gre za narodno-zabavno oddajo, kjer bodo imeli svoje mesto tudi zabavna glasba, popevke, šlagerji in ples. Premierno startamo na dan žena in potem še 25 petkov v letu 2024.«

Zanimivosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert