»Danes na Oskarjih stojim z ženskami, ki so lansirale kampanjo My Voice, My Choice in ki opozarjajo, kako pomembno je zaščititi reproduktivne pravice,« je rekel Ruffalo, ki seveda ni prvi zvezdnik, ki se je odločil svojo prepoznavnost izkoristiti za dober namen.
Hollywoodu pogosto očitamo plehkost, poneumljanje, zaslužkarstvo, ampak treba je priznati, da včasih podpre dobro stvar. Kar nekaj filmov je že v 50. odpiralo teme, kot so rasna neenakost, feminizem, LGBT … Spomnimo se Marlona Branda, ki je leta 1973 po svojega oskarja poslal aktivistko za pravice staroselcev, ali Leonarda DiCapria, ki je ob osvojitvi oskarja leta 2016 v govoru opozoril, da je skrajni čas za ukrepanje proti podnebnim spremembam, pa govor Patricie Arquette leto prej, ko je v zahvali za oskarja za stransko vlogo govorila o nujnosti enakega plačila za ženske v filmski industriji in tudi drugod. Zvezdniki so pripravljeni pomagati, če problematiko tudi sami prepoznajo kot pomembno.
Akcija na globalni ravni!
Inštitutu 8. marec je veliki met v Hollywoodu uspel tudi zaradi poznanstev, ki jih je Nika Kovač spletla med svojim študijem v Ameriki. »Spoznala sem veliko različnih ljudi, ki spoštujejo delo Inštituta 8. marec. Naše delo je mednarodno prepoznano, saj je o nas posnel dokumentarec CNN. Po lansiranju kampanje so nas mnogi kontaktirali z željo, da bi podprli naše gibanje, ki je bilo prepoznano kot izjemno pomembno. Dolgo nismo niti verjeli, da se bo to zgodilo, saj je taka podpora res izjemna. Zdaj lahko načrtujemo še večje projekte,« veselo pripoveduje Nika, ki pravi, da so kampanjo načrtovali v okviru Evrope. Ker pa so uspeli povezati največja feministična gibanja po Evropi in ker ima kampanja jasen namen zaščititi pravico do svobodnega rojevanja otrok, so dobili podporo, pa tudi predloge, da bi jo razširili še na druge celine, kar pomeni, da bo akcija, ki je zrasla v slovenskih glavah, res odmevna.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 12., 19. marec, 2024.