Zgodbe

Koliko knjig za stanovanje v Schellenburgu?

Sonja Javornik
21. 2. 2024, 06.00
Deli članek:

Ob podatkih, da so nova elitna stanovanja v Vili Schellenburg za milijon in več evrov šla v roke kupcem, ki so večinoma prinesli kar kovčke z gotovino, smo mnogi ostali brez besed. Slovenija je očitno res vse bolj država dveh vzporednih svetov. Tistih, ki se cenijo visoko, veliko višje od večine, in nas, ki ne razumemo, zakaj je, recimo, preprodaja nekih dobrin ali materiala vredna več kot umetniško delo, ki nastane iz nič in nam lahko spremeni svet. Ali vsaj pogled nanj.

Schellenburg
Schellenburg

Pred dnevi sta na Fužinskem gradu založbi Mladinska knjiga in Cankarjeva založba pripravili srečanje svojih avtorjev in med njimi smo poiskali nekaj najprepoznavnejših piscev, urednikov in ilustratorjev ter jih povprašali, koliko uspešnic bi potrebovali za stanovanje v tem luksuznem naselju in ali se vidijo med našo elito ali se nemara lažje najdejo v amorfni gmoti, kot je tiste z manj globokim žepom označil graditelj najdražjih stanovanj pri nas.

Že Goetheja je elita razočarala

Aljoša Bagola, kreativni direktor, predavatelj:»Za nakup takega stanovanja bi na slovenskem trgu potrebovali bistveno več uspešnic, kot jih avtor lahko napiše v svojem življenju. Sicer je pa Goethe v svojih 20 živel na francoskem dvoru, torej med samo evropsko smetano, a je vse razsvetljenske ideje, ki jih je gojil, moral kmalu pokopati zaradi intrig, spletk, intelektualne ravni, nad katero je bil zelo, zelo razočaran. Je pa to vse spretno izkoristil za svoja dramska dela, tako da se tudi od 'elite' lahko veliko dobrega odnese. Elita je pravzaprav koncept razlikovanja na podlagi nekih kvalifikatorjev, ki mogoče niso vsem blizu. Če se ljudje zrcalimo čez premico denarja, finančnih zmožnosti, torej kapitala in materialističnih vrednot, potem zagotovo ne spadam ali pa vsaj nisem visoko nad to premico in se bolj prištevam k okolju, iz katerega izhajam, ki je zaznamovano z mojim otroštvom v gostilni. Torej sem bolj ljudski človek, veliko bolj, kot se marsikomu to na prvi pogled zdi.«

Lahko si privoščim večerjo v bližini vile 

Dan Podjed, antropolog:»Sam ne živim od pisanja knjig, temveč od znanosti, ki je sicer tudi povezana s pisanjem, ampak na srečo imam na voljo tudi projektna in druga raziskovalna sredstva, zaradi katerih si lahko tu in tam privoščim kakšno večerjo zunaj v bližini Schellenburga, a niti približno kje tam ob vznožju. Verjetno bi bil kup knjig, ki bi jih moral napisati, večji od same zgradbe, pa še to bi morale biti same uspešnice! Sicer pa sem srečen kot amorfna gmota. Mene to izpolnjuje, zadovoljuje. Slovenija itak ne gleda na elito z nekim poželenjem, ampak zviška, bolj kot na jaro gospodo.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 8., 20. februar, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov