Pred dvema tednoma nas je ganila novica iz Niša. Zdravniki heroji, kot so jih poimenovali mediji, so 12 vikendov delali zastonj, da so odpravili čakalne dobe na kliniki za srčno-žilne bolezni. Odslej bodo bolniki operirani v največ dveh tednih namesto v šestih mesecih. Zamisel se je porodila že lansko jesen, in sicer mlajši generaciji kirurgov, kot pravi direktor klinike dr. Dragan Milić. Niso namreč več želeli poklicati bolnika, ki je prišel na vrsto za operacijo, in izvedeti, da je medtem umrl. Na pobudo dr. Milana Lazarevića, dr. Aleksandra Kamenova in dr. Vladimirja Stojiljkovića se je odzvalo ker 34 zdravnikov in 70 drugih zdravstvenih delavcev, ki so bili vsi pripravljeni žrtvovati svoj prosti čas za to, da bodo njihovi bolniki čim prej ozdravljeni odšli domov k svojim družinam.
»Za ta korak smo se odločili, ker je bilo konec lanskega leta na čakalnem seznamu veliko bolnikov, ki bi morali na operacijo čakati tudi do šest mesecev,« razlaga dr. Stojiljković, 40-letni srčni kirurg, ki v službo prihaja ob sedmih zjutraj in ostaja, dokler je treba.
»Ob tem lahko pričakujete, da je nekateri ne bodo dočakali. Za nas zdravnike je bilo to nesprejemljivo in razmišljali smo, kako čim bolj skrajšati čakalno dobo. Edini način je bilo delo ob vikendih.«
Rečeno, storjeno. No, vsaj, kar se volje in organizacije tiče. Za izvedbo svoje požrtvovalne akcije pa bi seveda potrebovali tudi odobritev niškega Kliničnega centra ali še bolje, ministrstva ter dodaten potrošni material. Že takrat je direktor Milić razmišljal, da bo najhuje, če ne bodo dobili nobenega odgovora.
»Državi želimo vse skupaj olajšati, zato smo pripravljeni delati pro bono, brez finančnega nadomestila. Edino, za kar prosimo, je dodaten potrošni material, da bomo lahko kakovostno izvajali operacije,« je razlagal. »Pri nas v Srbiji pogosto doživljamo administrativni molk. Če ni ne pozitivnega ne negativnega odgovora, ne veš, kaj bi,« je povedal za MMC. V kardiokirurgiji operacije trajajo v povprečju kar šest ur in potrošnega materiala se porabi veliko. Ocenili so, da bi ga za dodatno delo potrebovali še 30 odstotkov več.
Material so sicer dobili, ne pa tudi uradnega dovoljenja za presežno delo. Dr. Stojiljković se v to temo ne želi spuščati. »To je stvar politike, mi pa nismo politiki, ampak zdravniki. Imeli smo dovolj potrebnega potrošnega materiala, in to je za nas povsem zadostna podpora,« pravi.
Vso podporo so imeli tudi v direktorju dr. Miliću, ki se spominja boljših časov, ko je bil sočlovek še v ospredju. Danes pa smo se vsi spustili v lov za denarjem in se oddaljili od duhovnosti, pravi. A nič ni lepšega kot pomagati ljudem. Prepričan je, da njihova uspešna akcija dokazuje, da humanost in ljubezen do bližnjega lahko zmagata.
Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 17, 25. 4. 2023.