V udobju lastnega doma se preprosto ne moremo zavedati posledic sodobnega prehranjevanja. Dokumentarni film, ki v originalu nosi naslov Eating Our Way to Extinction (ogledate si ga lahko tudi na spletnem kanalu You Tube), odgrinja to dimno zaveso, za katero se skriva preprosto dejstvo: dosegli smo kritično točko, ko lahko naša odločitev, kaj bomo jedli, pogubi ali odreši človeštvo. Ste pripravljeni na nekaj šokantnih dejstev?
Cena za čedalje več pašnikov je čedalje manj gozdov
Ste vedeli, da je tisti kos mesa, ki je vsakodnevno glavna sestavina našega kosila, pogubnejši za človeštvo kot pot, ki smo jo isti dan opravili z avtomobilom? Znanstveniki in aktivisti v filmu opozarjajo, da je za segrevanje ozračja še bolj kot avtomobilska kriva prehranjevalna industrija, ki načrtno krči gozdove in širi pašnike za živino, predvsem govedo, ki ozračje dodatno onesnažuje z izdihanim metanom (toplogredni plin, ki povzroča višjo temperaturo na Zemlji).
Za to, da se vedno večji svetovni populaciji zagotovi čim več mesa, umirajo gozdovi, pljuča našega planeta. Velik problem je intenzivna živinoreja v Braziliji, na območju amazonskega deževnega gozda, kjer dolgoročno kmetijstvo ni mogoče zaradi prsti, ki je skoraj sterilna. Po kratki kmetijski uporabi se morajo zato kmetje preseliti na novo neokrnjeno območje, kar za njimi ostane, pa je neskončna puščava brez življenja, kjer ne raste nič. Tam je gozd izgubljen za vedno. Mimogrede, saj še vemo, da so drevesa tista, ki proizvajajo kisik?
Edina sprememba, ki jo lahko naredimo sami.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 13, 28. 03. 2023.