Zgodbe

Medvedje letos ne spijo

Renata Ucman
31. 1. 2022, 22.00
Deli članek:

Pred dobrim tednom je mnoge pretresel napad medvedke na lovca v gozdu na Postojnskem. Razjarjena samica z dvema mladičema ga je precej hudo poškodovala. Peter Krma z Zavoda za gozdove Slovenije – Območne enote Postojna pravi, da število rjavih medvedov v zadnjih letih v Sloveniji hitro narašča, s tem pa se tudi sredi zime povečuje možnost srečanja z njimi, saj vse milejših zim ne prespijo. Razširjajo se tudi na območja, kjer jih doslej sploh ni bilo. Mag. Darko Veternik, vodja lovišča s posebnim namenom Kozorog Kamnik, pritrjuje, da medvede vse pogosteje srečujejo tudi na območjih zelo pogoste rekreacije v Kamniško-Savinjskih Alpah. Kako se podati v gozdove in kaj upoštevati, da bo nevarnost za tak napad čim manjša?

Revija Jana
Število rjavih medvedov v zadnjih letih v Sloveniji hitro narašča.

»Število medvedov v Sloveniji narašča že vsa leta, v zadnjih letih pa še hitreje. V Sloveniji jih je po ocenah strokovnjakov že več kot tisoč. Spomladi, ko bodo iz brlogov prišle medvedke, ki so polegle mladiče to zimo, jih bo še več. Zato se medved širi na območja, kjer ga v preteklosti ni bilo,« pove Peter Krma s postojnske enote Zavoda za gozdove Slovenije. »Deloma se je približal tudi človekovim bivališčem. Začel se je namreč pojavljati tudi v delih Slovenije, kjer je manj gozda in prevladuje bolj razdrobljena krajina. Tam pa se ljudje v splošnem manj strpno odzivajo nanj kot tam, kjer je bil prisoten od nekdaj. Vse pogosteje se pojavlja proti vzhodnemu delu Slovenije. Novo območje si najprej iščejo mlajše živali, ki so zaradi neizkušenosti manj previdne. Prav to je lahko razlog, da se bolj približujejo ljudem oziroma se jih opaža pogosteje.«

Slej ko prej bo v večjem delu Slovenije. »Ob takem naraščanju števila medvedov bodo ti slej kot prej prisotni v večjem delu Slovenije. Notranjska ob Kočevski pa že od nekdaj velja za deželo medveda, kjer je razširjen praktično po celotnem območju, s tem da ga je zdaj precej več kot v preteklosti.« Srečanj ljudi z medvedom bo torej vse več. »Seveda se posledično povečuje verjetnost srečanja z njim, prav tako približevanja medveda človekovim prebivališčem in zahajanja v poseljena naselja. Za slednje je razlog tudi dostopnost hrane. Vse pogosteje si namreč medvedi iščejo hrano v kompostnikih, smetnjakih ali pa na sadnem drevju neposredno ob hišah.«

Milejših zim ne prespijo! In kako da na medveda naletimo tudi sredi zime? »Prepričanje, da medvedi zimo prespijo, je res zgolj mit. V nasprotju s pravimi hibernatorji se medvedom telesna temperatura zniža le za nekaj stopinj. Zaradi tega se lahko pozimi med obdobji višjih temperatur ali zunanjih motenj hitro prebudijo. Ob vse milejših zimah je medvedov, ki si tudi pozimi iščejo hrano, več. Seveda je to zopet povezano tudi s številčnostjo. Več ko je medvedov, več je takih, ki so na prostem vse leto.«

Napadov vseeno ni veliko. »V Sloveniji je fizičnih napadov medvedov na človeka malo, približno dva na leto. Lažnih napadov, ko želi medved samo prestrašiti ali odvrniti človeka, pa je nekoliko več, a tudi teh ni veliko. Kot zanimivost velja poudariti, da če se medved dvigne na zadnje noge, to ne pomeni, da nas želi napasti. Medved vidi slabo, zato si skuša z dvigom na zadnje noge izboljšati pregled nad okolico. V nedavnem napadu v okolici Postojne pa je šlo za splet nesrečnih okoliščin.«

Klopa se lahko bojimo bolj. Nas mora biti strah? »Vedno pravim, da se je v gozdu treba bati klopa bolj kot medveda. Medved je lahko nevaren, če ga presenetimo na zelo kratki razdalji in se nima kam umakniti. Najpogosteje pa, ko skuša medvedka zaščititi mladiče. Zagotovo je najnevarneje, če se znajdemo med medvedko in njenimi mladiči. Zelo nevaren za človeka je lahko tudi spuščen pes, ki z laježem izzove medveda, da se ta zapodi vanj. Prestrašen pes se nato vrne k lastniku in s tem k njemu privede še medveda. Najpomembneje je, da imamo pse na povodcih, saj lahko tako precej zmanjšamo možnost konfliktov z medvedi. V gozdu ves čas opozarjajmo nase z glasno hojo, in če nas je več, se pogovarjajmo. Gibajmo se po gozdnih cestah in bolj obljudenih območjih. V naravo ne mečimo ostankov hrane, saj s tem medveda navajamo na človeški vonj in to, da mu bo hrana na razpolago ob človekovi bližini.«

Več v reviji Jana št. 51.2.2022

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov