Zgodbe

Kako "nategneš" Slovenca

Jure Aleksič
16. 8. 2021, 22.00
Deli članek:

»Neverjetno! Nepojmljivo! Deluje! Vse smo zrihtali!« Približno tako se je navduševal znanec, ki se je na moj nasvet obrnil na SI-CERT, torej na naš nacionalni odzivni center za spletne incidente. Znančeva osuplost je veljala predvsem dejstvu, da je imel tako pozitivno izkušnjo z javnim zavodom – torej da je za svoj davkoplačevalski denar dejansko nekaj dobil. Tega dela cele štorije mislim, da še do danes ni povsem prebavil. Njegova težava je bila, da je na mobitelu očitno enkrat nekaj na hitro kliknil. Od takrat je bil cele tedne bombardiran z najrazličnejšimi obvestili in ponudbami. Vsako uro sta prišli vsaj dve. Sporočila so bila sicer na srečo sila prozorna, saj so bila napisana v bizarni latovščini, sestavljeni iz slovenščine, srbohrvaščine in angleščine. A znebiti se jih preprosto ni znal. Dokler ni poklical strokovnjakov na SI-CERT, ki so mu nadlogo pomagali odpraviti v par minutah. Ker številni naši sodržavljani za to možnost sploh ne vejo, sem opravil pogovor s centrovim dolgoletnim vodjo Gorazdom Božičem.

Šimen Zupančič
»Gesel nikoli ne vnašajmo na javnih računalnikih. Knjižnice, cyber-cafeji in podobno – kje pa! "



Ker se je v zadnjem letu in pol življenje začelo dokončno in za vedno seliti na splet, bi ugibal, da je v občutnem porastu tudi spletni kriminal. Imam prav?

Spletne prevare so vsekakor v porastu, letos za nekje 10 odstotkov. Tudi nasploh gre za trajen trend. Leta 2008 smo recimo obravnavali 326 incidentov, letos jih bomo več kot 3000. Precej strmo raste tudi povprečen znesek, za katerega so ljudje pri spletnih prevarah oškodovani. Lani je recimo povprečni znesek oškodovanja pri nakupu v lažni spletni trgovini znašal že 1400 evrov.

Kako konkretno je v tem trenutku najlažje spletno »nategniti« Slovenca?

Obstaja kar nekaj učinkovitih načinov. Eden bi bil, da se sprehodiš po raznih malih oglasih in »kupiš« ponujeno robo, potem pa po mejlu pošlješ poneverjeno dokazilo, da si zadevo plačal.

Ampak kaj si s tem dosegel? Čakajte, hočete reči, da ljudje sploh ne preverijo, ali je denar res prišel na njihov račun? In robo kar pošljejo?

Marsikdo preveri, marsikomu se pa ne ljubi. No, ti slednji sleparjem omogočajo zaslužek. Ampak kot rečeno, to je le eden od številnih načinov spletnega žeparjenja. Še vedno sta recimo izredno popularni tudi klasiki, ki jima pravimo romantična prevara in spolno izsiljevanje.

Neverjetno. Še vedno?

Še vedno. Pravzaprav sta obe prevari nevarnejši kot kadarkoli, saj so postali njuni protokoli peklensko dovršeni. Ljudje, ki se s to obliko kriminala ukvarjajo, so postali izredno vešči v psihološki manipulaciji žrtev. Nekateri so pri tem malodane čarodeji.

Kot se bo gotovo strinjala uspešna slovenska podjetnica, ki ste mi jo prejle med kramljanjem omenili … torej gospa, ki je na račun romantične prevare lani izgubila 120.000 evrov.

Ja, ta gospa je res šla skozi precej surovo življenjsko šolo. Povedala nam je, da se ji, ko gleda nazaj, zdi, kot da bi bila v nekakšnem transu. Kot da to ne bi bila ona. Je pa res, da se je njen lažni Romeo zelo potrudil. Preden jo je začel skubiti, je »njuno zgodbo« peljal več kot tri mesece.

V opozorilo in poduk lahko nemara to zgodbo razčleniva malo podrobneje?

Z gospo je prevarant kontaktiral po Facebooku … Češ da se mu zdi zanimiva in da potrebuje nekoga za pogovor, saj je kot ameriški marinec na misiji v Siriji zelo osamljen.

Torej nekako tako kot meni na Facebooku ves čas ponujajo prijateljstvo zagorele krasotice z vsega sveta …

Drži, le da bi vas te krasotice najbrž rade zapeljale v spletno spolnost. Ki bi bila seveda posneta, vi pa bi bili potem izsiljevani z grožnjo objave teh posnetkov na spletu. To je spolno izsiljevanje.

Pri romantični prevari pa gre za domnevno srečanje duš.

V primeru »marinca v Siriji« se je začelo zelo nedolžno. Cele tedne sta z žrtvijo samo kramljala in postajala vse bolj intimna – oh, kaj vse ji je ta vrli »marinec« razkril o sebi! No, potem se je na neki točki preprosto nehal javljati. Gospa je bila ob tem seveda vsa iz sebe od skrbi. In potem tudi toliko bolj presrečna, ko se je vendarle oglasil. Za molk se je opravičil, da so ga poslali na nenačrtovano misijo. Kjer da so padli v zasedo, v kateri je izgubil najboljšega prijatelja. In da se iskreno opravičuje, ampak ji kaj več preprosto ne more napisati, ker ga tako boli srce.

Ajoj.

Od takrat naprej zanjo ni bilo več povratka. Kmalu je ugotovila, da je zaljubljena.

V nekoga, ki sploh ne obstaja … in ki jo je kmalu začel prosjačiti za denar, skupaj 120.000 evrov!

V takih situacijah se razum hitro povsem zamegli. Večina ljudi na tako očitne finte ne bo padla, a zlikovci iščejo tiste najranljivejše med nami. In digitalna tehnologija jim na razne načine omogoči, da jih najdejo. Mnogi med temi najranljivejšimi so za tovrstne prijeme tako ranljivi, da nič ne pomaga celo, če jim jasno razložiš, da gre za prevaro.

Več v reviji Zarja Jana, št. 33, 17.8. 2021

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov