Zgodbe

Pesniška svoboda dnevnih številk o okuženih

Jure Aleksič
28. 12. 2020, 22.30
Deli članek:

V nanizanki Tisočletna ujma, ki jo lahko spremljamo letos, ni nikoli dolgčas. In vsaka epizoda postreže z zgledno spektakularnimi zasuki. Javnost še ni imela časa prebaviti uradnega priznanja, da se med umrle zaradi covida šteje vse, ki so potrjeno okuženi s covidom, ne glede na dejanski razlog smrti. Zdaj pa se na obzorju že riše nova velika afera. Ali pa bi se vsaj morala?

Zarja Jana
Vratolomni zasuki metodologije testiranja ali ...



Vsaj zame se je vse skupaj začelo s člankom Sanje Lončar v brošuri Za zdravje. Nosil je zanimiv naslov Zloraba statistike za ustvarjanje tesnobe.

»Kdor je malce bolj doma v statistiki, hitro ugotovi hude manipulacije s številkami,« je zapisala avtorica. »Največja je ta, da operirajo s povečanjem deleža pozitivnih. Ne povedo pa vam, da so najprej opravili nekaj tisoč hitrih testov, med katerimi je bilo pozitivnih le nekaj odstotkov. Zatem so pozitivnim opravili še PCR-test, in ker so bili ti v zelo visokem odstotku znova pozitivni, je navidezni odstotek okuženih med testiranimi poskočil.«

Obljubim, da se samo sliši zamotano. V resnici je vse prej kot to.

Da ne bi preveč kvaril dramaturškega loka, sem vso nujno matematiko strnil v okvirčku. Najbrž bi bilo pametno, da ga najprej vsaj na hitro ošvrknete. Za tiste bolj neučakane pa naj tu dodam samo še to, da je avtorica pod črto vse skupaj ocenila: »Če bi tako seštevala in odštevala na izpitu iz statistike, bi pogrnila! Nekateri pa za tovrstno zlorabo številk prejemajo plačo!«

Seveda sem jo nemudoma poklical in pred nadaljnjo aktivacijo poprosil za vir. Odgovorila mi je, da se ji ga ni zdelo vredno navesti, ko je pa tako na eni svojih tiskovnih konferenc vendar oznanil sam Jelko Kacin.

Ne, rezultati niso idealni. Statistiko sem na novinarski fakulteti opravil z osem, kar pa, žal, ne pomeni, da o njej kaj dosti vem. In zato sem za dodatna pojasnila najprej poklical dr. Ihana, ki je v eni svojih kolumn zelo lucidno posvaril pred članki »družboslovcev, ki niso v rokah še nikoli držali niti pipete«.

»Da ne bo pomote, hitri testi so načeloma zelo dobra stvar,« mi je najprej položil na srce. »Težava pa je v tem, da jih trenutno vsak nabavlja po svoje in vsak z njimi tudi dela po svoje. Govorim o zdravstvenih ustanovah, gospodarskih podjetjih in podobno. In kolikor je meni znano, neke prav hude obveze sporočanja v centralo nimajo. Hočem reči, pozitivne rezultate se seveda že sporoča, za negativne pa si ne bi upal trditi, da vedno. No, vsaj glede podjetij. In tako nastane neka … ne bom rekel zmeda, ampak rezultati pač niso idealni za nekoga, ki bi rad na daljši rok vlekel urejene, s prejšnjo metodologijo konsistentne rezultate. Kar pa, opozarjam, ni nujno najpomembnejše.«

Spornih štirinajst dni. Povsem prevzet od čarobnosti te »nove statistike« kot podlage za našo »novo normalo« sem se odločil vrtati naprej.

In tako sem poklical kar svojega dobrega znanca dr. Kreka na NIJZ. Ta je, ko sem omenil domnevno zamolčane imenovalce (torej skupno število testiranih), odgovoril samo: »Pa dobro, Jure, kaj ti dejansko misliš, da bi bilo kaj takega možno?« Kot nekdo, ki ima hišo sedemsto metrov zračne črte od Kemisa, sem na to lahko dahnil samo: »Ja.«

»Ampak kako boš vendar računal odstotke, če nimaš pravega imenovalca?«

»Ne vem. Saj zato sprašujem.«

Ko sem poročal o viru novice, torej Jelku Kacinu, sem lahko po telefonu skoraj slišal, kako je sogovornik zavil z očmi. »Aha, in če bi Kacin dejal, da jutri ne bo več sonca, bi vaša novinarka kar zapisala, da jutri ne bo več sonca? Ne vem, no. Včasih so novinarji še bili novinarji in so vsaj tako pomembne reči preverili še pri vsaj enem viru.«

»Aha. Torej ni res?«

»Ja, seveda ne!! Ampak dobro, daj mi za vsak slučaj raje preberi tisti izhodiščni članek, da izločiva možnost nesporazuma.«

Tako sem tudi storil. Prihranil sem mu sicer vrednostne sodbe z začetka in začel kar s samo (v okvirčku strnjeno) metodologijo.

»Aaa, okej, glede tega ima pa gospa prav,« me je zopet presenetil dr. Krek. »Ampak z enim izjemno pomembnim pridržkom! Nikjer ne slišim, da bi povedala, da je šlo samo za prehodno fazo. Tako štetje je bilo namreč v veljavi nekje zadnjih štirinajst dni, in sicer iz čisto tehničnih razlogov. Vmes nam je uspelo vzpostaviti poenoten sistem štetja. In ravno danes so na voljo prve številke po tem novem sistemu.«

Aha, aha … Kakšni so bili pa tisti prej omenjeni »tehnični razlogi«?

Nič več zamolčanih količnikov. »Recimo to, da za novo štetje preprosto nismo imeli postavljenega sistema! Kar je, upam, vseeno razumljivo. Gre namreč za zelo korenito spremembo. Prej hitrih testov sploh nismo upoštevali, po novem pa je pozitiven rezultat na njih uradno enakovreden pozitivnemu rezultatu na PCR-testu. Hitri testi so v zadnjih mesecih namreč izjemno napredovali v zanesljivosti. A za to spremembo smo morali postaviti nov sistem vodenja podatkov. Kar verjemi, da v tako velikem sistemu, kot je slovensko zdravstvo, to ni preprosto. In drži, vmes sploh nismo imeli točnega podatka o številu in rezultatih hitrih testov. Testirati pa smo tudi med dodelavo sistema morali. Da smo lahko tudi vmes ‘polovili’ čim več okuženih.«

V novem sistemu, mi je slovesno zatrdil dr. Krek, tako ne bo moglo biti niti slučajno kakšnih zamolčanih količnikov. In tako sem hitro izkoristil priložnost in ga pobaral o še eni milo rečeno begajoči zadevi.

Hitri podatki za hitre ukrepe. Na v drugem okvirčku omenjeni tiskovni konferenci naj bi namreč kar on sam opozoril, da operirata pri dnevnih številkah vlada in NIJZ z dvema precej različnima sklopoma rezultatov. Ki da so logična posledica ločenega štetja oziroma zbiranja podatkov. Milan, pa naj zdaj jaz vrnem s tistim izhodiščnim vprašanjem: »Bi bilo kaj takega sploh lahko možno?«

»Ja,« je brez oklevanja potrdil čelnik NIJZ. »O ja. To je pa čisto res.«

»Ampak zakaj?«

»Hja, ta vzporedni način zbiranja podatkov je vzpostavila že Šarčeva vlada. Po novem sistemu vlada preko ministrstva za zdravje sproti zbira podatke iz bolnišnic. Mi na NIJZ pa se zadeve lotimo bolj analitično in najprej izčistimo seznam vseh umrlih, ki so v do 28 dneh pred smrtjo zboleli za covidom-19. Potem s tega seznama izločimo vse, ki so umrli zaradi, recimo, prometne nesreče ali infarkta ali podobnega. In potem ta seznam podrobno prečešemo naprej, dokler ne pridemo do bistveno realnejših podatkov kot pri tisti pavšalni prvi analizi.«

»Ampak to torej pomeni, da so podatki vlade precej bolj nezanesljivi kot podatki NIJZ?«

»Hja,« se je nasmehnil sogovornik, »seveda, po sami naravi stvari je tako. Tisti prvi grobi podatki so namenjeni bolj za spremljanje trendov, torej za potrebe hitrega odločanja. Pravo, zanesljivo sliko o smrtnosti zaradi covida-19 pa bomo dobili šele nekje maja ali junija 2021.«

Več v reviji Zarja Jana, št. 52, 29. 12. 2020

Estrada

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Zanimivosti

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan