Zgodbe

Priložnost v krču sveta

Urška Krišelj-Grubar
7. 12. 2020, 22.00
Deli članek:

Štirje mušketirji, katerih eno najmočnejših orožij je beseda. Jasnost misli, govorniške sposobnosti, karizma, izkušnje s sočlovekom v stiski. Učitelji so. Vsak ima svoje občinstvo in zavedanje, kdaj in kje in komu povedati točno tisto, kar zmorejo slišati v danem trenutku. Močan vpliv imajo besede, ki jih izgovorijo, in tega se zavedajo, a hkrati ostajajo pristno človeški, zgled številnim, ki jim sledijo. V teh negotovih časih pa sploh. Dušni pomagači (terapevti). Andrej Perko, Silvo Šinkovec, Marjan Ogorevc in Marko Pavliha.

Zarja Jana
Štirje modri in besede, ki zdravijo

Povojne generacije niso izkusile še ničesar kolektivno groznega, zato smo šokirani. Mehurček varnosti je izpuhtel. Če ga ni znotraj štirih sten, pa še prej znotraj vsakega posebej, je težko. Oropani smo za bližino, dotike. To nas bo spremenilo, če bo trajalo. Ali bo nemara trajalo, vse dokler se ne spremenimo, postanemo skromnejši? 

Ogorevc: »Res je, da smo vsaj večina preveč razvajeni. Samoumevno se nam zdi, da je vsega dovolj. Vehementno mislimo, da nam je dovoljeno prav vse in da si lahko vzamemo vse, kar lahko; si nekaznovano podredimo tudi naravo. Šele v sedanji krizi smo se začeli zavedati, kako odvisni smo od tega, da veliko kupujemo, imamo delo. Vse to je okrnjeno in še kako smo ranljivi. Lahko nas grabi panika ob misli, da dlje ni elektrike, interneta, vode ... Pri hrani nismo samozadostni – če se zaustavi promet, bo panika za hrano. Kriza nam je dala misliti.«

Perko: »Naša generacija se prvič v življenju srečuje z resno preizkušnjo, ki prinaša negotovost, strah … Takšno stanje povzroča tesnobo, ki je predvsem strah pred smrtjo. Naša minljivost je temelj primarne tesnobe in zrelost človeka bi lahko ocenjevali tudi po tem, kakšen odnos ima do svoje minljivosti. Za človeka, ki se izogiba dejstvu, da je umrljiv oziroma o tem noče razmišljati, so preizkušnje, kakršno sedaj doživlja ves svet, še posebej obremenjujoče. Današnji zahodni svet je dekadenten, in kjer vlada kult mladosti, denarja, uspeha itd., človek izgubi stik s seboj, z Bogom in postane bog on sam. Virus pa mu sporoča, da ni vsemogočen in da je še kako minljiv. Ne verjamem, da nas bo izkušnja, ko bo virus 'premagan', kaj dosti izučila. Posameznike da, kot družba pa bomo zopet stopili v stare vzorce lahkotnosti, površnosti in užitkarstva.«

Pavliha: »Sedanja zdravstvena in obče človečanska kriza je bržkone eno zadnjih opozoril pred kataklizmo. Iz nje se lahko trajno izvlečemo le z individualno in kolektivno samorefleksijo, z duhovnim zorenjem slehernika ter skupinskim premikom na višjo stopnjo zavesti, kjer bo bistveno več sočutja namesto čustvene odrevenelosti, sodelovanja namesto tekmovanja, solidarnosti namesto egoizma in pravičnosti namesto krivičnosti. Ko bo kritična masa ljudi doumela, da je sreča odvisna od osrečevanja sočloveka ter da smo vsi del narave, vesolja in celotnega stvarstva, nas čaka lepše življenje.«

Šinkovec: »Krč vsega sveta čutimo vsi. Eni zelo ogrožujoče, drugi pa tudi kot dobro priložnost za vse, za kar v prehitrem tempu življenja ni bilo časa. Za mnoge je sedaj pravi čas za bližino, dotik, nežnost ... v odnosih, ki so jim najbližji. Čas krize je priložnost. Kdor pa je sam, je sedaj oropan za človečnost. Toda kdor si tega želi, lahko tudi sedaj najde priložnost za odnose. Še vedno se nam zdi, da bomo malo poniknili v stanovanja in epidemija se bo skrila. Potem bomo spet šli na ulice, delo ... Vse bo, kot je bilo. Pa ne gre tako. Potrebna bo globlja sprememba. Zato ta čas kar traja in traja. Ni še prišlo do prave ’diagnoze’. Zato tudi ne do pravega ukrepa. Nekateri ljudje so to že začutili. Pri mnogih pa raste obrambno vedenje: jeza, nervoza, upiranje, protestiranje, zvračanje krivde na druge ..., iskanje magične rešitve. To je zrcalo življenja duše.«

Te dni je bil posvet o triaži: koga izbrati za ventilator, ko so že vsi zasedeni ... Pa so rekli zdravniki, po letih ne pride v poštev, ker imaš zelo vitalne devetdesetletnike in zelo bolne šestdesetletnike. Po čem torej?

Več v reviji Zarja Jana, št. 498. 12. 2020

Estrada

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Zanimivosti

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan