Zgodbe

Podpiramo pravico do dobre smrti!

Neva Železnik
5. 3. 2019, 07.05
Deli članek:

Evtanazija in pomoč pri samomoru sta pri nas kaznivi dejanji, čeprav ju po javnih raziskavah podpira veliko ljudi. Morda je podpora tolikšna tudi zato, ker se v Evropi slovensko prebivalstvo skoraj najhitreje stara. Hkrati vemo, da ne želijo dostojanstveno končati svojega življenja samo stari, temveč tudi hudo bolni mladi ljudje. Vsem je skupno, da ne marajo bolečin, razvrednotenja svoje osebnosti ter življenja in odvisnosti od drugih. Zato je Srebrna nit – združenje za dostojno starost dalo v javno razpravo pobudo za pravno ureditev pomoči pri dokončanju življenja

Revija Zarja
Dušan Keber

Peticijo sta sestavila in na tiskovni konferenci predstavila Dušan Keber, upokojeni profesor medicine in nekdanji minister za zdravje, ter Igor Pribac, izredni profesor filozofije na Filozofski fakulteti v Ljubljani. O dobri smrti sta spregovorila tudi prva dva od stotih vidnih oseb iz različnih strok v Sloveniji, ki sta peticijo podpisala: prof. dddr. Andrej Pleterski, ki mu je oče zaupal, da bi rad umrl, in je tudi poskušal narediti samomor, ter učiteljica Alenka Čurin Janžekovič iz Svetega Tomaža, ki od rojstva živi z boleznijo, za katero ni zdravila. Ko bo njeno življenje muka, bo šla na evtanazijo v tujino. Obe zgodbi ste lahko brali tudi v Zarji, zato ju na tem mestu ne bomo obnavljali.

Podpisi podpore dežujejo in to dokazuje, da se za uzakonitev pravice do pomoči pri dokončanju življenja ne zavzemajo le redki, temveč jih je v tem pogledu mnogo enakega mnenja. Podpisnice in podpisniki, ki so se udeležili tiskovne konference, pozivajo vse sodržavljanke in sodržavljane k temeljitemu razmisleku, kakšno pravno ureditev tega področja želijo zase in za svoje najdražje. Tiste, ki se strinjajo s pobudo Srebrne niti, vabijo, da se ji s svojim podpisom pridružijo in tako pripomorejo k njeni družbeni vplivnosti. Pobudo lahko podpišete na: www.pravapeticija.com/‎pobuda za evtanazijo.

Kaj reči za konec? Država (politika), zgani se!

Revija Zarja
Igor Pribac

4 vprašanja za avtorja peticije

Zakaj ste se odločili spisati pobudo za pravno ureditev pomoči pri dokončanju življenja?

Dušan Keber: »S pobudo želimo sprožiti široko javno razpravo in na podlagi soočenja argumentov doseči, da bi država opredelila pomoč pri dokončanju življenja kot pravico vsakega posameznika in jo ustrezno pravno regulirala. Želimo torej doseči legalizacijo evtanazije in pomoči pri umiranju.«

Igor Pribac: »Ker že predlogo čakam na razpravo o tem in ker bi se lahko zgodilo, če bi še čakal, da je ne bi učakal. Pa jo hočem. In tudi njene plodove.«

Zakaj naj bi bila evtanazija pravica vsakega slovenskega državljana?

Keber: »Prepričan sem, da v nekaterih primerih tudi idealna paliativna oskrba in druge vrste pomoči javnih služb, sorodnikov in prijateljev ne morejo odpraviti neznosnega telesnega ali duševnega trpljenja, ki ga doživlja posameznik. Če si v takih okoliščinah ta želi smrti in prosi za pomoč pri končanju življenja, bi država morala omogočiti, da to svojo potrebo uresniči.«

Pribac: »Ker dobra pravna ureditev pravice do evtanazije bolje varuje človekovo dostojanstvo kot njena prepoved. Nekateri se bojijo tveganja in zlorabe, ki jih prinaša evtanazija. A tudi sedanja ureditev pozna zlorabe. Poleg teh sedanja ureditev prinaša še tveganje trpljenja, fizičnega, psihičnega in – nikakor ne smemo pozabiti – moralnega, ki ga lahko sproži izguba dostojanstva.«   

Več v reviji Zarja št. 10, 5. 3. 2019.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno