Približuje se velika noč, ki jo bomo letos praznovali 16. aprila. Največji cerkveni praznik je čas, ko se kristjani spominjajo Kristusovega vstajenja in po vseh pokrajinah zaživijo različni običaji, povezani s simboliko novega začetka in z veseljem do življenja. Za praznike je po postnem času posebna skrb posvečena tudi sladkim in slanim dobrotam, od pirhov do potice, šunke in hrena, brez katerih si domačo praznično mizo le težko predstavljamo. Prav raznovrstnost praznične peke nas je spodbudila, da smo se odločili za natečaj, ki ga bomo podrobneje opisali.
V vsaki pokrajini, tako rekoč v vsakem kraju so imeli v preteklosti svoje običaje pri pripravi velikonočnih dobrot. Ponekod so pekli pletenice, torej razkošne okrašene hlebe kruha iz kit in drugih okraskov, drugje preprostejši sladek kruh in šarkelj. Na Primorskem so zamesili pince, v Beli krajini so otroke razveselili s ptički iz testa, na Vipavskem in Goriškem so mame otrokom spekle menihe. Tudi navaden kruh je moral biti izboljšan. In seveda ni smela manjkati potica. Tudi to so povsod pripravili nekoliko drugače: z rozinami in orehi, z lešniki ali makom.
Do danes se je peka potic spremenila v pravo mojstrstvo, o katerem so napisane številne knjige in članki. Še vedno pa velja: več kot vsa teorija je vredno to, da nekdo zna speči okusno potico in jo za praznik postaviti na mizo. Takšno, ki ni preveč in ne premalo sladka, ki ima ravno prav nadeva in je testo enakomerno razporejeno po plasteh …
Tradicija iz nekdanjih časov je tudi danes še vedno živa in imamo jo lahko za pravo bogastvo. Zakaj ga ne bi skušali povzeti in predstaviti v naši reviji?
Predstavimo, kaj znamo!
Prepričani smo, da je med bralkami in bralci veliko takšnih, ki znajo speči čudovite dobrote, obarvane s pokrajinsko in domačo tradicijo ali pripravljene v sodobni izvedbi z občutkom za oblikovanje.
V naslednjih številkah Zarje, ki bodo izšle 28. marca, 4. in 11. aprila, bomo objavljali recepte, fotografije in opise prazničnih dobrot, ki jih še vedno pečete doma v prazničnem času.
Vabimo vas, da nam po elektronski ali navadni pošti pošljete:
- fotografijo izdelka (pošljete nam lahko tudi arhivske fotografije iz prejšnjih let),
- recept s sestavinami,
- kratek opis priprave,
- vaše ime, naslov in telefonsko številko (samo za potrebe natečaja in uredništva).
Zelo bomo veseli tudi kratkega opisa domačih velikonočnih običajev. Najzanimivejše bomo objavili.
Vse našteto naj obsega največ dve strani formata A4.
Kaj pa, če je recept skrivnost?
Naš namen je, da drug drugemu predstavimo, kaj znamo in zmoremo. Če koga skrbi, da bi po njegovem receptu pekel še kdo, naj ga raje obdrži zase. Menimo, da nihče, tudi če nam pošlje odličen recept, ki mu ga je predala babica, v ničemer ne bo prikrajšan. Veliki mojstri so že od nekdaj tudi najboljši učitelji.
Naslova za pošiljanje:
Po pošti: Revija ZARJA, Brnčičeva 31, 1231 Ljubljana Črnuče (s pripisom: Praznični natečaj)
Po elektronski pošti: zarja@media24.si
Kakšne fotografije potrebujemo?
Danes marsikdo že s telefonom posname tako dobre fotografije, da so primerne za objavo v reviji. Poudariti želimo, da o nagradah ne bo odločala fotografija, ampak celota vsega, kar nam boste predstavili, od videza na fotografiji do opisa.
Vsak pošiljatelj se obvezuje, da bo poslal fotografijo svojega izdelka oziroma ne bo uporabil tujih fotografij.
Ocenjevanje in nagrade
25. aprila, po veliki noči, ko bomo zagotovo dobili največ opisov in fotografij domačih izdelkov, bomo v uredništvu glasovali, kateri izdelek nas je v celoti najbolj navdušil. Predstavili bomo najzanimivejše izdelke in mojstre.
Pomembno: Uredništvo si pridržuje pravico do sprememb v receptih zaradi poenotenja vseh besedil in do izbire materiala po lastni presoji kakovosti in primernosti.
Zavihajmo rokave!
Vse, kar nam še ostane, je prisrčno povabilo k sodelovanju na natečaju. Naj se umaknejo vsi, ki ne bi bili radi beli od moke, kajti v naših kuhinjah se bo zdaj mesilo, gnetlo in peklo vse vrste dobrot! Komaj čakamo, da vidimo vaše čudovite izdelke!