Ob čisto nečloveškem mrazu v januarju smo Ireno Furlan, biologinjo in pedagoško vodjo Živalskega vrta Ljubljana, vprašali, kako letošnjo tako imenovano polarno zimo preživljajo afriške živali. So v ogrevanih prostorih ali grejejo druga drugo?
Povedala nam je, da imajo živali svoje temperaturno območje, v katerem lahko preživijo. »Za nižje temperature so najbolj občutljive žuželke, dvoživke in plazilci, zato jih imamo ves čas v terarijih in vse leto živijo v enakih razmerah. Samo tiste dvoživke in plazilce, ki jih želimo razmnoževati, damo v "hladilnik' na plus sedem stopinj, saj mraz povzroči zorenje spolnih celic in se potem spomladi uspešno parijo in imajo mladiče. Trenutno imamo 'na hladnem' progaste gože. Tako razmnožujemo tudi belouške, kobranke in kuščarja žoltoplaza.«
Gretje, prosim! »Šimpanze, črne čopičarke, marmozetke, gibone, sajmirije in varije ter lemurje z Madagaskarja – to so opice in polopice – imamo v ogrevanih prostorih pri 22 stopinjah, črne čopičarke ogrevamo še z dodatnimi grelnimi žarnicami. Žirafi Rastka in Cvetka imamo v notranjih prostorih, ker je nevarnost, da si poškodujeta noge, če zunaj drsi. Slonica Ganga je prav tako notri. Če je zunaj sonce in okrog nič stopinj, jih za nekaj ur spustimo ven, če je zmrzal, pa ne.«
Celoten članek o prezimovanju živali v Živalskem vrtu Ljubljana lahko preberete v peti letošnji številki revije Zarja.