Labradorca je za prepoznavanje raka kupil slovenski zdravilec Draško Dimnik. V Veliki Britaniji so namreč specialisti, ki spremljajo leglo psov od skotitve kužkov. Psa za urjenje izberejo sami, nihče drug ne more odločati o tem. Nista pomembna lepota psa in zdravje, ampak njegov značaj. Vedno vzamejo celo leglo in začnejo s psi delati, ko so stari komaj mesec in pol. Če je za šolanje primeren samo eden od njih, je to že zelo dobro. Običajno se to pokaže, ko so psi stari približno štiri mesece.
Šola izključno za labradorce
Sicer naj bi bili za šolanje primerni tudi drugi psi, vendar ta šola dela izključno z labradorci. Pomembno je, da je pes miren in motiviran za tako delo. Labradorci so kot ustvarjeni zanj. Pes mora delati vsaj tri dni v tednu. Za to početje imata dreser oziroma trener in potem lastnik na voljo kontaminirane vzorce urina potrjeno rakavih bolnikov, vmes pa so vzorci urina zdravih ljudi. Pes ne ve, kaj išče. Povoha vse vzorce, potem pa mora vonj povezati s tistim vonjem, ki ga pozna od prej. Ko se pred vzorec usede, strokovnjak ve, da ima človek, ki je dal ta urin, raka. Pes lahko odkrije bolezen še čisto na začetku, ko je ne more ugotoviti še nobena metoda znanstvene medicine, kar je bilo predstavljeno na nedavnem kongresu o rakavih boleznih v San Franciscu.
Pasje delo je igra za nagrado
Za psa je to početje sicer delo, vendar je obenem tudi igra. Ko pokaže, kateri vzorec urina prihaja od rakavega bolnika, tako vedno dobi nagrado v obliki priboljška. Urin ima namreč za raka značilen vonj (ki ga lahko zazna le pes). Ko voha vzorce urina zdravih ljudi, za to ne dobi nagrade – zato bo vedno sedel pred tisti vzorec, ki ga zavoha kot kontaminiranega. A kar je za psa igra, je za človeka, ki dela z njim, precej naporno delo, ki zahteva predvsem veliko potrpljenja. Mladi psi so živahni, igrivi in se težko zberejo za dalj časa. Redno vsakodnevno delo z njimi pa jim izboljša to sposobnost.
Več v reviji Zarja št. 48. 29. 11. 2016