Nova tobačna zakonodaja prinaša ukrepe, ki naj bi omejili uporabo tobaka. Ta je namreč pri nas in po svetu vodilni vzrok smrti in bolezni, ki bi jih lahko preprečili. Vendar pa bo po novem omejena tudi uporaba elektronske cigarete, v kateri ni niti sledu tobaka in je za mnoge celo edina pot do opustitve kajenja. Uporaba e-cigarete bo prepovedana povsod, kjer je prepovedano kajenje cigaret, in to je le še pika na i v gonji proti elektronskemu kajenju oziroma vejpanju. Vse kaže, da naša nova tobačna zakonodaja le ni spisana za zmanjševanje hudih zdravstvenih posledic, ki jih povzroča tobak, ampak je bolj v prid tobačnemu lobiju. Pri zviševanju cen tobačnih izdelkov pa vse skupaj že meji na še hujše plenjenje kadilcev, ki so že doslej prispevali ogromno denarja v državno blagajno. Zakaj bi sicer omejevali uporabo elektronskega pripomočka, ki je po dognanjih PHE (Public Health England) za najmanj 95 odstotkov manj škodljiv od tobačnega? Je tobačna zakonodaja res v prid javnemu zdravju in ne tobačnemu lobiju?
Kljub gonji zoper elektronsko cigareto ne morejo ostati skrita dejstva o (velikanski) razliki v škodljivosti med obema. Medtem ko tobačna cigareta vsebuje najmanj 70 rakotovornih snovi (nikotin, aceton, katrani, ogljikov monoksid, insekticidi oziroma pesticidi, amonijak …), je v polnilu elektronske cigarete – v pari oziroma aerosolu – veliko manj kemičnih snovi in v veliko manjših količinah. Pri uporabi e-cigarete tudi odpadejo rakotvorne snovi, ki nastanejo pri gorenju – predvsem katrani in ogljikov monoksid ter pesticidi, s katerimi škropijo tobak, ter nekatere druge snovi, na primer amonijak, ki ga tobaku dodajajo zato, da se nikotin bolje sprošča v telo (!!!). Pri vdihavanju elektronske pare torej odpadejo vsa tveganja za pljučnega raka in raka ustne votline ter vsa tveganja, povezana z uporabo pesticidov.
V Angliji bi e-cigareto spodbujali! Gre za preprosta in dokazana dejstva, ki jih seveda potrjuje in dokazuje tudi medicina. Na širnem svetu ne boste našli niti enega medicinskega strokovnjaka, ki ne bi mogel zagotoviti, da je elektronska cigareta manj strupena od tobačne. To dokazujejo tudi številne raziskave. PHE (Public Health England) je lani v obširni študiji prišel do zaključka, da je elektronska cigareta za najmanj 95 odstotkov manj škodljiva od tobačne, nekateri strokovnjaki celo menijo, da za kar 99 odstotkov manj. To je letos potrdilo tudi Britansko kraljevo zdravniško združenje (Royal College of Physicians), ki je v poročilu z naslovom Nikotin brez dima: zmanjševanje škode celo ugotavljalo, da bi bile e-cigarete zelo verjetno koristne za javno zdravje. Predvsem je zanimivo priporočilo, da se kadilce lahko pomiri in spodbudi k uporabi e-cigarete, javnosti pa se lahko zagotovi, da je veliko varnejša od kajenja.
Kljub ukrepom se delež kadilcev ne znižuje! Vsi, tudi kadilci, se strinjamo, da je kajenje škodljivo in da ga je treba kar se da omejiti. A namesto da bi država kadilcem učinkovito pomagala pri opuščanju kajenja, ne nazadnje bi si to zaradi ogromnega prispevka v državno blagajno tudi zaslužili, jih diskriminira in kaznuje z visokimi cenami in ukrepi, ki jih celo ovirajo pri tem, da bi se nehali zastrupljati s tobakom. Da naša dosedanja protitobačna zakonodaja ni posebej uspešna, kaže tudi statistika. Od leta 2007, ko je bila uvedena prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, se je sicer izpostavljenost vseh prebivalcev cigaretnemu dimu zmanjšala, vendar pa se po podatkih ministrstva za zdravje delež odraslih kadilcev ni prav nič znižal.
Tekst v celoti preberite v reviji Zarja št. 21, 24.5. 2016