Saj veste, kako pravi tisti stari vic, kakšna je razlika med Velikonožcem in pametno blondinko? Velikonožca so že videli. No, stari vic – kar povejte mu – nima prav. Pred kratkim so objavili rezultate raziskave, ki kažejo, da blondinke ne le da niso najbolj neumne, menda so celo pametnejše od rjavolask, rdečelask in črnolask. Pri blondinkah je celo bolj verjetno, da so naravnost genialne. Itak.
Kot reformirana blondinka – svetlolaska, ki ji je z leti sijaj malce potemnel – se ne bi mogla bolj strinjati.
Biti blondinka je lepo – saj poznate tisti rek, da se svetlolaske več zabavajo – a tudi težko: stereotip o butastih blondinkah je zanje potencialno škodljiv, saj delodajalci za vodilna in torej bolje plačana mesta iščejo inteligentne ljudi in imajo do blondink predsodke, pravi Jay L. Zagorsky z Državne univerze v Ohiu, ki je objavil razpravo z naslovom So blondinke res butaste? Na koncu si je tudi sam odgovoril: ne, blondinke imajo višji povprečni IQ kot ženske z drugačno barvo las, bolj pogosto se uvrstijo med genije in manj pogosto med najmanj inteligentne. Stereotip o butasti blondinki je zgolj mit, sklepa Zagorsky.
Ha!
(Vam nisem tega že ves čas govorila?)
Ustavite butlje, testirajte jih! Gospod Zagorsky sam ni delal nobene raziskave, sposodil si je eno, ki jo delajo že od leta 1979 in še vedno poteka, imenuje se National Longitudinal Survey of Youth (na kratko NLSY79). Raziskava ameriške vlade redno spremlja naključno izbrano skupino ljudi, ki so bili leta 1979 stari med 14 in 22 let (»mladi baby boomerji« jim pravijo), in raziskuje povezavo med šolanjem, izobrazbo, življenjskimi izkušnjami in trgom dela. NLSY79 se sicer nič, niti malo ne ukvarja z blondinkami, vendar pa so vse sodelujoče leta 1985 vprašali – in tega se je oprijel Zagorsky – kakšna je njihova naravna barva las.Za izvirno raziskavo je namreč pomembno, da vsakič odgovarja ista oseba, ne pa na primer njihovi bratje ali sestre, tisto o barvi las je bilo tako rekoč varnostno vprašanje za preverjanje identitete. Večina udeležencev raziskave (94 odstotkov) je leta 1980 (rahlo motivirana s 50 dolarji) opravila tudi test inteligence. Test AFQT (Armed Forces Qualification Test) je prispevala ameriška vojska, ki je razvijala inteligenčni test za svoje rekrute (zato, so rekli, da ne bi po nesreči skombinirali butljev in nevarnega orožja, čeprav so seveda poznejše vojne in drugi dogodki pokazali, da butljev z orožjem ni ustavil še noben inteligenčni test).
Zagorsky je potem za potrebe svoje raziskave skombiniral podatke o barvi las in inteligenčnem količniku, izločil je udeležence afroameriškega rodu in hispanike, ostal mu je torej nepomemben delež Azijcev in veliko belcev, skupaj 10.878 ljudi.
In potem se je lotil računanja.
Lepi bolje igrajo golf: da raziskava inteligence blondink ni strašansko nujna stvar? Ni res, pravi Zagorsky v uvodu.»Diskriminacija na osnovi videza je v današnjem svetu realnost,« pravi in navaja raziskavo Daniela Hamermesha in sodelavcev, ki so ugotovili, da se lepota splača. Dobesedno: privlačni ljudje imajo višje plače in lažji dostop do kreditov, uspešnejši so v politiki, pri prodaji nepremičnin (in, presenetljivo, med poklicnimi igralci golfa), bolje ocenjeni v šoli. In, tega ne gre pozabiti, lepi so uspešnejši pri prostituciji.
Da so se grdo spravili na bjonde, pokaže celo hiter pogled na ponudbo spletne knjigarne Amazon, pravi Zagorsky: 25 knjig s šalami na prodajnem seznamu ima v naslovu blondinke, samo dve imata rjavolaske in ena sama rdečelaske (s črnolaskami se pa, sklepamo, sploh ne gre hecati?). Raziskava, ko so isti ženski nadeli lasulje različnih barv, tudi kaže, da plavolase natakarice od moških dobivajo višje napitnine kot njihove drugobarvne sestre.
»Ta raziskava sprašuje in odgovarja 'So blondinke res butaste?' To vprašanje je pomembno, ker je inteligenca lastnost, ki jo pri najemanju uslužbencev zahtevajo mnoga podjetja,« uvod zaključi Zagorsky. »Če so plavolase ženske napačno dojete kot manj inteligentne od žensk z drugo barvo las, potem jih lahko razporedijo na slabše plačana in umsko manj zahtevna dela, kot so jih sposobne opravljati. Presenetljivi odgovor te raziskave je,da so med belimi ženskami iz mlade baby boomer generacije tiste, ki pravijo, da imajo svetle lase, v resnici rahlo pametnejše od tistih z rjavimi, črnimi ali rdečimi lasmi.«
Ena besda: ha!
Vici o blondincih torej držijo? Imamo pa slabo novico za blondince: ti so se po inteligenci uvrstili šele na drugo mesto (za rjavolasci). Rdečelasci in črnolasci pa so na tretjem in četrtem mestu, enako kot rdečelaske in črnolaske.
Zagorsky je pri številkah opazil tudi neskladje: čeprav barva las ni odvisna od spola, in bi torej moral biti med plavolaso populacijo enak odstotek moških in žensk, je v raziskavi dobre tri odstotke več blondink kot blondincev. Pri črnolasih je pa sploh popoln kaos, naravno črne lase sta priznala samo 2,5 odstotka žensk in kar šest odstotkov moških. Zato avtor sklepa, da »okrog 3,5 odstotka žensk ni ubogalo navodil in so navedle svojo trenutno barvo las, ne pa svoje naravne barve.«
Ampak tudi če je nekaj zmešanih babnic samo napol sledilo navodilom, vsekakor drži, da je diskriminacija blondink neupravičena, sklene Zagorsky. »Mislim, da se ne da z gotovostjo trditi, da so blondinke pametnejše od drugih, vsekakor pa lahko trdimo, da niso prav nič bolj butaste.«
Ha?
Več v Zarji št. 17, 26.4.2016