Meso mehčajo s kalgonom
Meso je vse pogosteje na zatožni klopi. Američani govedu pred zakolom dajejo hormone, da zadržijo tekočino v telesu in je potem tudi kos mesa videti večji, kar v Evropi ni dovoljeno. Hrvaško je nedavno pretreslo odkritje, da je v njihovih trgovinah moč najti tudi deset let staro zamrznjeno meso neznanega izvora. Kako je pri nas? Res natanko vemo, kaj pojemo z mesom? Je to varno za zdravje? O tem smo se pogovarjali z mikrobiologom dr. Gorazdom Pretnarjem, vodjo Laboratorija za mikrobiologijo Zavoda za zdravstveno varstvo Koper. Pri mesu, pojasnjuje, vse več prahu dvigujejo nevarna bakterija listerija, aditivi in mehčanje mesa - ne boste verjeli - s kalgonom, ki se uporablja tudi za mehčanje vode.
Kaj je v mesu lahko sporno in škodljivo za zdravje?
Mene osebno najbolj skrbi, kaj s krmo pride pred kravji gobec. Žal s temi podatki ne razpolagam. Osebno me skrbi bioakumulacija kemikalij, ki so uporabljene pri pridelavi krme. Morda je moja skrb neupravičena. Vendar me bo mučila do takrat, ko bom na spletnih straneh ministrstev, pa tudi služb v tej sestavi, lahko skladno s pravico vedeti in biti informiran tekoče sledil kemijskim analizam tako krme kot mesa.
Kaj pokažejo mikrobiološke analize vzorcev mesa, ki jih najbrž pogosto dobite v vaš Laboratorij za mikrobiologijo ZZV Koper? Po grobi oceni so meso in mesni izdelki mikrobiološko v okvirih slovenskih smernic. Seveda na osnovi tega ni mogoče oceniti stanja v trgovinah in na policah mesnic. A v tej zgodbi manjkajo vzorci, ki jih v naši regiji odvzamejo zdravstveni in veterinarski inšpektorji. Žal je odločitev tistih, ki jih vodijo in usmerjajo, taka, da ti vzorci romajo v Ljubljano. Prvič je to neracionalno trošenje proračunskega denarja. Drugič pa naš zavod, ki skrbi za javno zdravje v regiji, nima popolne slike, kaj se v njej dogaja. Kar je seveda zelo slabo. Vse skupaj mi smrdi po politični korupciji. Ko bo čas, bomo pobrskali tudi po tem. Več preberite v Jani, 5.10.2010