Zgodbe

Matične celice - najprej psi ...

Jana
24. 3. 2011, 09.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Osupljiva novica je, da na ljubljanski Veterinarski fakulteti z matičnimi celicami zdravijo pasje sklepe, pri čemer se zgledujejo po humani medicini.

O matičnih celicah je bilo že veliko napisano in povedano, osupljiva novica je, da na ljubljanski Veterinarski fakulteti z njimi zdravijo pasje sklepe, pri čemer se zgledujejo po humani medicini. Razvoj biomedicine, genetike in biotehnologije je bil v zadnjih desetletjih skokovit, spremljalo ga je navdušenje, pa tudi dvomi.  Si bomo v prihodnje  res lahko krojili življenje po svoje? Kaj če nam pri tem duh uide iz steklenice in ga ne bo več mogoče spraviti nazaj?

Največ dvomov in strahov so odkritja v zvezi z matičnimi celicami sprožala zaradi poseganja v človeško genetiko. Etične pomisleke ves čas poznajo tudi znanstveniki, a bolj kot strahove vidijo v raziskavah priložnost za razvoj medicine, s katerim bodo nekoč postale rutinske danes še nepredstavljive oblike zdravljenja ljudi in živali.
Enega od tovrstnih poskusov so v zadnjem obdobju opravili na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, predstavil pa nam ga je prof. dr. Gregor Majdič, raziskovalec in izredni profesor, vodja projekta, v okviru katerega so razvili novo metodo zdravljenja psov z matičnimi celicami.
Regeneracija tkiva. Celice delimo na odrasle in matične, je razložil dr. Majdič. Matične celice bi lahko imenovali tudi izvorne ali zarodne, saj jih pri ljudeh ali živalih vzamejo iz zarodka, ko ta še ni oblikovan in ga sestavlja le nekaj celic. Razvijejo se lahko v katerokoli tkivo.
Šele pred nekaj leti so odkrili, da je tudi pri odraslem človeku in živali v tkivih mogoče najti matične celice, na primer v kostnem mozgu, možganih, maščobnih in nekaterih drugih tkivih. Njihova funkcija še ni povsem znana, domnevajo pa, da lahko pomagajo pri regeneraciji oziroma obnovi tkiva. Prav v tem je velik potencial za zdravljenje številnih obolenj.
Nazoren primer je lahko naslednji: pes ima poškodovan sklep, neko tkivo se je uničilo, telo ga ne more obnoviti. »Lahko pa ga obnovimo z matičnimi celicami,« je povedal dr. Majdič. »Možnosti sta dve. V laboratoriju je mogoče razmnožiti celice, ki so enake kot v sklepu, nato pa jih vnesejo v sklep, kar se že uporablja v humani medicini. Druga možnost, ki smo jo začeli uporabljati tudi na Veterinarski fakulteti v Ljubljani, pa je, da v sklep neposredno vnesejo matične celice.«

Več v Jani št. 12, 22. 3. 2011

Zanimivosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert