Zgodbe

Pedofili na spletu

T. N. S.
6. 11. 2012, 19.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Tako kot v našem svetu so tudi v virtualnem temne ulice, zapuščeni parki in vsiljivi neznanci, ki jih ne želite v bližini svojih otrok.

Internet si morate predstavljati kot svet, paralelen našemu. Ima svoje ceste, trgovine, banke, kavarne, šole, prostore za druženje in mnogo drugih, precej bolj zloveščih krajev. Tako kot v našem svetu so tudi v virtualnem temne ulice, zapuščeni parki in vsiljivi neznanci, ki jih ne želite v bližini svojih otrok. Neznanci, ki jim govorijo stvari kot: »Kaj imaš oblečeno spodaj? A si še nedolžna? Bi ti jaz kar jutri vzel nedolžnost! Poznaš incest? Bi ti ateka zapeljala enkrat?«

Takšne in podobne pogovore so zabeležili raziskovalci Centra informacijske varnosti (CIV), ko so spet enkrat »vrgli vabo«, tokrat v zelo priljubljeno spletno klepetalnico frendi.si. Predstavljali so se kot mladoletniki obeh spolov in se pogovarjali z vsakim, ki jih je ogovoril. Ugotovili so, da je tudi ta klepetalnica pravo mravljišče pedofilov, ki tam prežijo na svoje otroške žrtve.

Le vsak peti odrasli je končal pogovor z otrokom

To ni bila prva taka raziskava, enako se je lani izkazalo za chat386.com, tega so pozneje zaprli. Raziskava je trajala dva meseca, predstavili pa so se v vlogi deklet in fantov različnih starosti (11, 13, 14 let). Pogovarjali so se vsak dan, o vsem in z vsemi. Le vsak peti odrasli, ki je ugotovil, da gre za »otroka«, se je poslovil in nehal pogovarjati. Drugi so ostali in želeli vedeti in videti veliko preveč. Zaželeli so si fotografij, videoklica, osebnega opisa, stikov po drugih družabnih omrežjih, kot je facebook, kjer je vidnih ogromno podatkov in fotografij. Spraševali so tudi, kje mladoletnik živi, hodi v šolo, kakšna je njegova družina, in jih nagovarjali k srečanju v živo. Daleč največ je bilo moških, kar 29 si jih je v dveh mesecih želelo takole prijateljevati z otroki, ženska je bila ena. Večinoma so bili stari med 30 in 40 let, približno polovica, malo več kot četrtina pa jih je bilo starih nad 40. 

Moralno sporno, ne pa tudi kaznivo

Verjetno ni staršev, ki jih ob teh podatkih ne bi spreletavala srh in ogorčenje. A vedeti je treba, da tako imenovani »grooming« ali poizkus nagovarjanja k spolni aktivnosti po informacijskih in komunikacijskih tehnologijah (klepetalnicah in spletnih kamerah) ni kazniv, pa naj bo še tako sprevržen in moralno nesprejemljiv. Kazniv postane po kazenskem zakoniku šele, če »so nagovarjanju sledila konkretna dejanja za uresničitev srečanja«. Če otrok pove staršem, da je naletel na neprijetne vsebine ali da ga je nekdo na spletu nadlegoval, ali če starši sami naletijo  na tovrstno vsebino, morajo o tem obvestiti svojega ponudnika internetnih storitev in policijo ali posredovati prijavo na Spletno oko, opozarja CIV.


Več preberite v reviji Jana (št. 45, izid: 6.11.2012).

Zanimivosti

tenis žoga1
V hladnih mesecih

Teniška žogica na vrtu lahko pozimi reši življenje živalim

otroci tekmujejo, medalja
Obšolske dejavnosti

Tekmovanje daje otroku priložnost za ocenjevanje svojih sposobnosti

zračenje
Zračenje prostorov

Ne tvegajte okužb in alergij zaradi slabega zraka

profimedia-0941886169
Fotografija dneva

Pande zasedle letališče v Hongkongu

rep49-2024_naslovka
Zanimivosti

Lovci na upokojence: politična ozadja upokojenskih strank Vlada Dimovskega, Karla Erjavca in Pavla Ruparja

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih