Ogrožena je tudi nenaseljena stanovanjska hiša, ki lahko vsak hip zgrmi v globel. Do njih ne more ne gasilsko in ne reševalno vozilo. V noči s srede na četrtek je morala plazišče peš prečkati tudi nosečnica s popadki in na srečo ji je uspelo pravočasno priti v porodnišnico. Kdaj in kako bodo začeli popravljati cesto, še ne vedo, sedaj so namreč na potezi geologi, ki morajo pripraviti ustrezne strokovne podlage. Ve pa se, da zadeva ne bo hitra in ne poceni.
Nosečnica s popadki čez plazišče. V četrtek je vas Podporezen dobila sedemnajstega prebivalca. V kranjski porodnišnici je na svet privekala Anika Jenstrle. Zagotovo bo tako pogumna kot njena mamica, ki se je z možem, potem ko so postali popadki močnejši, sredi noči peš odpravila čez plazišče. Mama šestih otrok Anka Trojer je kljub takim zgodbam in zares grozovitemu pogledu na brv čez podor optimistična: »Pomembno je, da se razumemo.« Njihova hiša stoji približno 400 metrov nad podorom, v sosednji živi moževa mama. Anka, ki je še na porodniškem dopustu –njihova najmlajša, Klara, je ravno dopolnila eno leto – se vsak dan nekaj minut po drugi uri odpravi k podoru in tam počaka otroke, da jih varno pospremi čez lesen mostiček. Ob našem obisku sta s kombijem prišla le dva, šestletni Jakob in dve leti mlajša Ksenija. Srednješolca, 18-letna Klarisa in leto dni mlajši Žiga, sta čez teden v dijaškim domu, 12-letni Sebastjan pa je bil med našim obiskom v šoli v naravi. Anko je v slikovito vasico pod mogočni Porezen pripeljala ljubezen in kot pravi, se v Novo Gorico, kjer je živela prej, kljub občasnim težavam tu zgoraj nikoli ne bi vrnila. »Srečni smo in prav veselo je v družini, kjer je toliko otrok. Vedno sem si želela veliko družino, o šestih otrocih pa nisem nikoli razmišljala, to pride spontano in prav je tako,« je povedala. Po naravi je večna optimistka in tako dojema tudi podor. »Ni prijetno, ker nimamo cestne povezave, a če bomo malo potrpeli in gledali pozitivno v prihodnost, nam bo lažje. In tako kot vsak problem bomo tudi tega rešili.«
Posel trpi, problem so starejši. Novopečeni očka Andrej Jenstrle ima kmetijo s šestimi glavami živine, večji del dohodka pa dobi od lesa. »Trenutno izvajamo sanitarno sečnjo, saj moramo odstraniti poškodovano drevje po novembrskem vetrolomu, ki je naredil veliko škode. Podor nam jo je pošteno zagodel, saj naj bi vsak teden v dolino spravili vsaj en tovornjak hlodovine. Poškodovano drevje moramo odstraniti do pomladi, sicer se lahko zaredi smrekov lubadar, ki je eden največjih sovražnikov naših gozdov.«