Po skupni porabi alkohola se uvrščamo na peto mesto v Evropi, kjer se popije kar dvakrat več alkohola kot v drugih delih sveta. Vendar pa obstaja upanje, da bi to sila visoko stopnjo samouničevalnosti lahko znižali. Na pomoč pri zdravljenju te bolezni namreč prihajajo tablete, ki zmanjšujejo željo po pitju alkohola, in to brez slabosti in znakov zastrupitve, ki so marsikoga odvračali od zdravljenja. So tablete z učinkovino nalmefen, ki se jih od novembra dobi tudi na recept, revolucija v zdravljenju alkoholizma ali zgolj lažno upanje?
Kako zdravilo učinkuje? Nalmefen v zdravilu Selincro je zdravilna učinkovina, ki učinkuje na opioidne receptorje v možganih. Ti imajo pomembno vlogo pri zasvojenosti in nalmefen, ki se veže nanje in spremeni njihovo delovanje, pomaga zmanjšati potrebo po pitju pri bolnikih, ki so navajeni uživati velike količine alkohola. Če želimo razumeti delovanje novega zdravila, je razložila dr. Maja Rus Makovec, moramo vedeti, da medicina razume odvisnost od alkohola kot bolezen možganov, ob kateri pride do nevro-bioloških sprememb. »K razvoju odvisnosti od alkohola kar v 60 odstotkih prispeva genetika, to je veliko več, kot se je v preteklosti vedelo. Pravzaprav se ne deduje odvisnost oziroma bolezen kot taka, ampak nagnjenost k njej. Pri odvisnosti od alkohola gre za močno potrebo po pitju oziroma za biološko pogojeno izredno močno usmerjenost k vsem dražljajem, ki so povezani s pitjem alkohola, pa naj bodo to družba prijateljev, vonj po pijači ali osamljenost. Hlepenje po alkoholu je torej biološko pogojeno, a tudi psihološko. Z nekaterimi zdravili, tudi z nalmefenom, lahko vplivamo na biološko plat odvisnosti od alkohola, zato bolniku ostane več energije za psihološko odrekanje alkoholu.«
Za tiste, ki spijejo več kot 7 dl vina na dan. Za katere bolnike je novo zdravilo najprimernejše? Po navedbah Evropskega javnega poročila o oceni zdravila (EPAR) je namenjeno za pomoč pri zmanjševanju uživanja alkohola pri odraslih moških z odvisnostjo od alkohola, ki uživajo več kot 60 g alkohola na dan – ali 40 g na dan za ženske –, ob tem, da steklenica vina (750 ml) vsebuje okoli 70 g, malo pivo pa 13 g alkohola. Uporablja se lahko samo s sočasno psihosocialno podporo (svetovanjem) in samo pri bolnikih, ki nimajo fizičnih odtegnitvenih simptomov ter ne potrebujejo takojšnje detoksifikacije, še piše v poročilu.