Namesto daril so z vami delili lepe misli, vse skupaj pa začinili še s ščepcem uporabnih nasvetov in kuharskih zvijač.
Sestavljena orehovo-čokoladna potica
Ana je izbrala sladico, ki ne sme manjkati na nobeni praznični mizi. »Ta potica bo zagotovo uspela tudi začetnikom. Zaradi oblike, narejena je namreč kot majhni zapečeni buhteljni, je tudi odlična ideja za druženje. Postavite jo na sredino mize in trgate.«
Sestavine za testo: 650–700 g moke sobne temperature, 2 rumenjaka, 40 g sladkorja, žlica vaniljevega sladkorja, naribana lupinica 1 limone,čajna žlička soli, 30 g kvasa, 50–60 g masla sobne temperature, 4 dl toplega mleka.
Sestavine za nadev: 300 g mletih orehov, 50 g čokolade v prahu, 3 žlice sladkorja, žlica medu, 2 beljaka, 3 žlice ruma, 1–2 dl sladke smetane.
Priprava: Najprej pripravimo testo. Moko presejemo in na sredini naredimo luknjico. Ob rob natresemo sol. Kvas pustimo vzhajati skupaj s polovico mleka in žličko sladkorja. Preostanek sladkorja stresemo v preostalo mleko, da se bo stopil.
Ko je kvas vzhajan, ga zlijemo v luknjo. Malce premešamo, nato pa dodamo rumenjake, limonino lupinico, maslo in sladkano mleko. Vse sestavine dobro pregnetemo. Dobiti moramo mokro testo. Pustimo ga vzhajati uro in pol.
Medtem v manjšo posodo stresemo zmlete orehe, dodamo še smetano, sladkor, med in rum ter sestavine premešamo. Masa se mora lepo sprijeti. Nato počasi vmešamo sneg, narejen iz dveh beljakov.
Testo razvaljamo v večji pravokotnik, debel slab centimeter, in ga razrežemo na manjše kvadratke različnih velikosti. Nadevamo jih z žličko nadeva in oblikujemo majhne buhteljne, ki jih polagamo v potičnico.
Postopek ponavljamo, dokler ne zmanjka testa. Pripravljene buhteljčke pustimo vzhajati 20–30 minut.
Ko so lepo vzhajani, jih položimo v pečico, segreto na 185 °C, in pečemo, dokler se na vrhu zlatorjavo ne obarvajo – to je približno 20 minut. Tedaj temperaturo znižamo na 170 °C in pečemo še nadaljnjih 40 minut.
Anino voščilo: »Vsem bralcem želim prelep praznični december. Naj bo poln ljubezni, dobrega druženja in dišeče hrane.«
Anina kuharska zvijača: »Najboljša kuharska zvijača je kuhanje z ljubeznijo. Če v jed vključite svojo ljubezen, bo zagotovo uspela.«
***
Damjan Babič
Decembrska rižota 3 x 3
Damjan Babič svoje kulinarične dobrote zdaj ustvarja v koprski restavraciji Skipper. V njihovi kuhinji je nastal recept, ki bo navdušil predvsem ljubitelje mediteranske hrane. »Pripravil sem tri rižote s tremi omakami za štiri osebe. Krožnik sem popestril še z raviolom iz koprivnega testa z zeliščnim nadevom.«
Sestavine za rižoto z jadransko sipo: 100 g riža arborio, 2 žlici olivnega olja, 3 žlice zmiksane čebule, 1 čajna žlička zmiksanega česna, 1 velika sipa (pribl. 300 g ), 0,6 l ribje osnove, 0,5 dl belega vina s primerno kislino, sol, poper, 2 žlici naribanega parmezana, 1 žlička masla, sipino črnilo.
Priprava rižote: Svežo sipo pazljivo očistimo, pazimo, da se nam vrečka s črnilom ne razlije. Narežemo jo na čim tanjše trakove. V ponvi na močnem ognju prepražimo olje, čebulo, česen in sipo. Dodamo riž, ki ga pražimo tako dolgo, da postekleni. Zalijemo z vinom in ribjo osnovo ter dodamo sol in poper. Ko je riž kuhan, mu dodamo sipino črnilo iz vrečke in dušimo še približno 3 minute. Na koncu v jed vmešamo še maslo in nariban parmezan.
Sestavine za domačo rdečo omako: 1 žlička zmiksane čebule, nekaj zrn zmiksanega česna, 1 žličko olivnega olja, 1 dl domače paradižnikove salse, nasekljan peteršilj, 1 žlica maskarponeja, 3 dl ribje osnove.
Priprava omake: V ponvi prepražimo olje, čebulo, česen, dodamo paradižnikovo salso, ribjo osnovo in nasekljan peteršilj. Posolimo in popopramo ter dodamo maskarpone. Pokuhamo do želene gostote. Omako dekoriramo s cvetovi žafranike.
Sestavine za rižoto s kvarnerskimi škampi: 100 g riža arborio, 2 žlici olivnega olja, 3 žlice zmiksane čebule, 1 čajna žlička zmiksanega česna, 220 g mesa škampovih repkov, 0,6 l ribje osnove, 0,5 dl belega vina s primerno kislino, sol, poper, 2 žlici naribanega parmezana, 1 žličko masla, 2 dl domače paradižnikove salse.
Priprava rižote: V ponvi na močnem ognju popražimo olje, čebulo, česen in škampe. Dodamo riž, ki ga pražimo tako dolgo, da postekleni. Zalijemo z vinom in ribjo osnovo, dodamo sol in poper ter salso. Ko je riž skuhan, v jed vmešamo še maslo in nariban parmezan.
Sestavine za omako s sipinim črnilom: 1 žlička zmiksane čebule, nekaj strokov zmiksanega česna, 1 žlička olivnega olja, sipino črnilo, ki nam je ostalo od rižote s sipo, 3 dl ribje osnove, podmet po potrebi.
Priprava omake: V ponvi na močnem ognju popražimo olje, čebulo in česen. Dodamo sipino črnilo in ribjo osnovo. Solimo in popramo, po potrebi dodamo še podmet. Pokuhamo do želene gostote. Za dekoracijo omake uporabimo nekaj pokuhanih in nasekljanih škampovih repkov.
Sestavine za rižoto s koprskimi kalamari: 100 g riža arborio, 2 žlici olivnega olja, 3 žlice zmiksane čebule, 1 čajna žlička zmiksanega česna, 300 g jadranskih očiščenih kalamarov, 0,6 l ribje osnove, 0,5 dl belega vina s primerno kislino, sol, poper, 2 žlici naribanega parmezana, 1 žlička masla,sesekljan peteršilj.
Priprava rižote: V ponvi na močnem ognju popražimo olje, čebulo, česen in na majhne kocke ali kolobarje narezane kalamare. Dodamo riž, ki ga pražimo tako dolgo, da postekleni. Zalijemo z vinom in ribjo osnovo, dodamo sol in poper. Ko je riž skuhan, v jed vmešamo še maslo in nariban parmezan.
Sestavine za žafranovo omako: 1 žlička zmiksane čebule, nekaj zrn zmiksanega česna, 1 žlička olivnega olja, pravi žafran, 3 dl ribje osnove,podmet po potrebi.
Priprava omake: V ponvi popražimo olje, čebulo in česen, dodamo žafran. Solimo in popramo, po potrebi dodamo še podmet. Pokuhamo do želene gostote. Omako pred uporabo precedimo skozi gosto cedilo.