V jaslih in vrtcih oziroma v vseh javnih ustanovah, kjer so otroci do tretjega leta starosti, je namestitev brezžičnih omrežnih vmesnikov (routerjev) prepovedana. Imamo razloge za skrb tudi pri nas? Slovenija je namreč skoraj v celoti pokrita s temi elektromagnetnimi valovi, zato nas seveda zanima, ali so ti v resnici bolj škodljivi, kot si mislimo. Če za otroke skrbi francosko vlado, zakaj ne skrbi tudi nas?
Tudi pri nas vlada veliko nezaupanje do vsega, kar povzroča elektromagnetno sevanje. Izpostavljenost virom sevanja je čedalje večja, saj se nove tehnologije vedno bolj razvijajo in ljudje mislimo, da brez njih ne moremo več živeti. Vsakdo ima prenosni telefon, na skoraj vseh območjih je brezžični internet, visoko nad nami krožijo sateliti, okoli nas so posejane vse mogoče bazne postaje. Do kam bo šlo vse skupaj?
Medtem ko znanstveniki mirijo zaskrbljeno javnost, da so elektromagnetna polja, ki smo jim izpostavljeni, nevarna le, ko presežejo določen prag, ki ga je znanost v zadnjih 50 letih prepoznala kot nevarnega, in da so za zdravje škodljiva polja večinoma v neposredni bližini oddajnikov, kamor javnost nima dostopa, se pojavljajo številne neznanstvene resnice o grozljivih posledicah čezmerne izpostavljenosti najrazličnejšim sevanjem. Zaradi električnih delcev, ki plujejo po zraku povsod okoli nas, naj bi poleg glavobolov, utrujenosti in padca odpornosti ekstremno narasli avtizem, rakava obolenja, srčno-žilne bolezni, neplodnost, možganske bolezni …
Otrokom sevanje bolj škodi kot odraslim. Še posebej nas seveda skrbi za naše otroke. Ker ti še rastejo in se razvijajo, so bolj občutljivi za vplive EMS in jim lahko bolj škodujejo kot odraslim. Tudi zato, ker so manjši, ima enako sevanje nanje drugačen učinek kot na odraslega. Predvsem to velja za mobilne telefone. Poleg tega so otroci sevanju EMS bolj izpostavljeni, ker večji del življenja kot njihovi starši uporabljajo sodobno tehnologijo. Že leta 2008 je kar 89 odstotkov učencev druge triade OŠ imelo prenosni telefon, v tretji triadi pa kar 98 odstotkov učencev.
Prepoved WiFi nima podlage v strokovnih argumentih. A doc. dr. Peter Gajšek, direktor Inštituta za neionizirana sevanja (INIS) ter član svetovalnega odbora za področje elektromagnetnih sevanj v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), nas je pomiril s trditvijo, da je omejitev uporabe brezžičnih usmerjevalnikov v jaslih in drugih ustanovah z otroki do treh let v Franciji predvsem politične narave in nima podlage v strokovnih argumentih. »Če bi jih imela, bi z enakimi merili omejila tudi druge, močnejše vire sevanj, ki so po znanstvenih kriterijih res tvegani za zdravje otrok, to so magnetna polja zaradi različnih naprav in mobilni telefoni.«
Mobilnik oddaja 20-krat močnejše sevanje kot WiFi! Najprej moramo vedeti, da je sevanje brezžičnih usmerjevalnikov veliko manjše kot pri mobilnih telefonih. Oddajna moč prenosnega telefona je 2 W, WiFi pa 0,1 W! Poleg tega brezžičnega usmerjevalnika ne držimo ob telesu in že na razdalji 20 cm izgubi večino moči, en meter stran od nas pa je njegovo sevanje tako rekoč zanemarljivo oziroma na ravni splošno onesnaženega okolja z mikrovalovi.
Koliko sevajo visokofrekvenčni aparati? Viri visokofrekvenčnega EMS so v bivalnem okolju predvsem radijski oddajniki, GSM-aparati, UMTS-mobilniki, bazne postaje za mobilno telefonijo, mikrovalovne pečice in brezžični omrežni vmesniki. Če ustrezajo številnim standardom, sevajo vsaj stokrat manj od zakonsko dovoljenih vrednosti. Doc. dr. Peter Gajšek: »V Ljubljani, kjer je omrežje mobilne telefonije najbolj razširjeno, smo na Inštitutu za neionizirna sevanja na skupaj 99 merilnih mestih v okolici 33 baznih postaj, ki so delovale tudi v sistemu GSM, UMTS in LTE, izmerili elektromagnetna sevanja. Maksimalna trenutna izmerjena vrednost sevalnih obremenitev zaradi baznih postaj je znašala približno 11,2 odstotka zakonsko določenih mejnih vrednosti, povprečna vrednost pa približno en odstotek mejnih vrednosti. Največ prispeva sistem GSM 900 (64 odstotkov), sledi sistem UMTS (15 odstotkov), sistem LTE (12 odstotkov) in zelo oddaljeni radijski oddajniki FM (8 odstotkov).«