Če se želimo izogniti hudim nevšečnostim, moramo zelo natančno poznati pravila vpisa in jim slediti. Manj problemov imajo osnovnošolci, saj jih skozi zapletene postopke še vodijo svetovalne službe, zaplete pa se pri gimnazijcih, še posebej če v zadnjih dveh letih in na maturi niso bili »najmanj« odlični, zaradi česar imajo omejene možnosti na najbolj zaželenih fakultetah. Tudi letos je vpis na visoke šole izključno in samo elektronski, poleg tega pa vsebuje veliko pasti. Neodločenost in mladostniško mišljenje, češ saj bo, lahko celo vzameta kakšno leto.
Vpis na visokošolski študij za doktorat! Najtrši oreh je vpis na visokošolski študij. Če samo preletimo 361 strani (!!!) razpisa za vpis na dodiplomske in enovite programe štirih slovenskih univerz ter 13 zasebnih visokošolskih zavodov, hitro ugotovimo, da je vrag vzel šalo in da gre za smrtno resno zadevo. Za vpis, seveda samo v birokratskem in nikakor ne vsebinskem smislu, moraš preštudirati 16 poglavij skupnih določb na 18 straneh drobnega tiska! Ker je drobni tisk kot pri drugih pogodbah najpomembnejši, smo iz njega izluščili nekaj največjih pasti, ki lahko prežijo na bodoče študente.
PRVA PAST: Zgolj elektronski vpis, a ga moramo poslati tudi po pošti
Ne odlašajte do zadnjega dneva! Že drugo leto se lahko vpisujemo samo elektronsko, vendar pa to ne pomeni, da je postopek preprostejši. Za povrh moramo določene priloge in dokazila poslati s priporočeno pošto. Lani je elektronsko vpisovanje povzročalo ogromno težav, predvsem zaradi digitalnega podpisovanja in kvalificiranega digitalnega potrdila. Če slučajno ne veste, kaj naj bi to bilo, preverjeno niste edini! Tudi bodoča intelektualna elita, ki je odraščala v času digitalizacije, je lani ob vpisovanju množično klicala in moledovala za pomoč na oba centra za tehnično podporo pri vpisu. Vpišemo se namreč lahko na dva elektronska načina, oba z oddajo elektronske vloge na spletni portal eVŠ (http://portal.evs.gov.si/prijava/).
Prvi način se imenuje vpis s kvalificiranim digitalnim potrdilom. To je tisto potrdilo, po katero moramo na upravno enoto, si ga namestimo v računalnik in potem lahko z njim elektronsko poslujemo z bankami, davkarijo in podobno; je skratka nekakšna digitalna osebna izkaznica. Problem je v tem, da je rok za izdajo digitalnega potrdila deset dni od oddaje vloge, in če se vpisujemo recimo 3. marca, seveda ostanemo brez. Vse zahtevane priloge (dokazila) pa moramo poslati s priporočeno pošto na naslov pristojne visokošolske prijavno-informacijske službe.
Na srečo imamo še drugo možnost elektronskega vpisa, in to je – prijava z uporabniškim imenom in geslom. Prijavo najdemo nahttp://portal.evs.gov.si/prijava/, jo izpolnimo, elektronsko pošljemo na eVŠ, nato jo natisnemo, lastnoročno podpišemo in skupaj z zahtevanimi prilogami priporočeno pošljemo na pristojno visokošolsko prijavno-informacijsko službo. Ne pozabite tega zadnjega koraka!
Katera prijavno-informacijska služba je pristojna? Ena od štirih, ki izvaja študijski program, ki smo ga vpisali na prvo mesto. Vse štiri najdete v levem zgornjem kotu natisnjenega obrazca za vpis.
DRUGA PAST: Tri želje, ki jih nikakor ne moremo spremeniti
Vsak kandidat za študenta lahko v prijavi vpiše največ tri študijske programe, to so tako imenovane tri želje. A pri tem priporočamo veliko previdnost. Težava je namreč v tem, da mnogi ne vedo natančno, kam bi se vpisali, zato poleg študija, ki si ga v resnici želijo, morda napišejo še dve želji, za kateri niso stoodstotno prepričani. Ob vpisu mislijo, da bodo lahko to spremenili, ali pa želijo takrat, ko na prvi program niso sprejeti, spremeniti smer študija. A popravki ali zamenjava želj niso mogoči, zato je vrstni red zapisanih študijskih programov zelo pomemben, saj boste uvrščeni v prvega, za katerega boste izpolnili vse vpisne pogoje. Če se ob prijavi zmotite in napačno napišete tri želje za študij, po prijavi te napake ne morete popraviti, saj spremembe brez upravičenih razlogov niso mogoče! Ne zanašajte se na to, da imate upravičen razlog za menjavo študijske smeri! Pritožbena komisija namreč upošteva le izjemne razloge. V razpisu piše, da je upravičen razlog takrat, »ko so kumulativno izpolnjene predpostavke, da gre za zunanji dogodek (zunaj okvira kandidatove običajne dejavnosti), ki je nepredvidljiv, neizogiben in ga kandidat ni bil zmožen odvrniti«, na spletnem študentskem forumu pa lahko na primer preberemo, da so upravičeni razlogi za spremembo študijske smeri le takrat, ko je študentu zaradi fizičnih poškodb, do katerih je prišlo po vpisu (!!!), onemogočen študij na posamezni fakulteti, na primer če nekdo ogluši in se vpisuje na akademijo za glasbo ali izgubi nogo v prometni nesreči, vpisuje pa se na fakulteto za šport. Tudi če ste si v dolgih mesecih vpisovanja premislili zaradi finančnih razlogov, ker so morda vaši starši izgubili službo, in bi raje študirali bliže svojega doma, ni zagotovljeno, da bi komisija ta razlog štela za upravičen.