Zgodbe

Kosilo za vse

Jelka Sežun
7. 4. 2015, 08.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Predstavljajte si, da bi imeli zagotovljen dohodek. Za vse življenje. Ne ravno visok, ampak vsak mesec, od vašega prvega pa vse do čisto zadnjega diha, bi vam država ljubeznivo nakazala nekaj denarja.

Potem bi morda lahko, kot v tisti stari reklami, končno odrezali šefu kravato in se požvižgali na vse. Niti na loteriji vam ne bi bilo treba zadeti. O tej ideji so začeli razmišljati že kakšnih petnajst let, preden so (povsem nepovezano) iznašli kravato, in o njej po vsem svetu, tudi pri nas, zelo intenzivno razmišljajo predvsem zadnja leta. Povzamejo jo tri črke: UTD, univerzalni temeljni dohodek. Izračuni kažejo, da je pri nas stvar povsem izvedljiva, vendar država gleda stran in si požvižgava Gate na glavo, pa dva svinčnika v nos.

Takole bi se (lahko, če bi hoteli) zmenili: vsak državljan vsak mesec dobi od države vsoto, dovolj veliko, da lahko s tem denarjem preživi. Ne toliko, da bi začel sanjati o potovanjih na tropska morja, razumete, samo toliko, da plača položnice in mu ostane še dovolj za hrano. Nikomur ne bi bilo treba spati pod mostom. Nikomur se ne bi bilo treba brez spanca ponoči premetavati od skrbi, če bi izgubil službo. Nikomur ne bi bilo treba mrzlično računati, ali si lahko privošči še enega otroka. UTD ima toliko prednosti, da bi bili vsi zmagovalci, tako delavci kot delodajalci, tako bogati kot revni, pravijo njegovi zagovorniki. Nihče ne bi bil na slabšem in marsikdo veliko na boljšem. In ne, ne bi vsi zbezljali iz službe ležat na travo in oblake štet, davki ne bi podivjali in svet se skoraj zanesljivo ne bi podrl. Obstaja pa drobna, sicer povsem odpravljiva napaka: UTD niso v praksi dolgoročno in čisto zares še nikjer preskusili, zato ostaja le teorija. Lepe sanje. Oblaček dima z vonjem po odrezanih kravatah.

Ne moremo si privoščiti. UTD obstaja z različnimi imeni in v različnih oblikah: vse je stvar dogovora, tako višina kot način izplačevanja – lahko vsak mesec, lahko enkrat na leto ali le enkrat v življenju. Lahko bi ga izplačevali vsem, lahko le polnoletnim, lahko vsem enako ali pa otrokom do polnoletnosti nekaj manj. Kakorkoli mu že rečete, socialna dividenda, državljanska plača ali UTD (tudi v angleščini ima različna poimenovanja, na primer unconditional/universal basic income, basic income guarantee), kakorkoli ga že izplačujete, bistveno je to, da gre za zajamčen redni dohodek, za katerega ni treba izpolnjevati nobenih pogojev in še manj kaj dokazovati. UTD v enaki višini dobijo tako bogati kot revni, tako tisti, ki ga sploh ne potrebujejo, kot tisti, za katere je rešilna bilka in edini vir prihodkov, tako tisti, ki delajo, kot oni, ki ne. To ni dohodek gospodinjstva, temveč posameznika. In bistveno vprašanje sploh ni, ali si lahko privoščimo, da ga uvedemo, zadnje čase čedalje več ljudi opozarja, da je najpomembnejše vprašanje tole: Ali si lahko privoščimo, da ga ne uvedemo? In odgovor je, pravijo, ne, ne moremo si.

Vse najboljše in še na mnoga leta. Osnovna ideja o UTD bo kmalu slavila petstoti rojstni dan, za njene spočetnike imajo namreč humaniste v 16. stoletju. Thomas Moore je v svoji Utopiji iz leta 1516 predlagal, naj se revnim zagotovi sredstva za preživetje. Preprečiti krajo, je pisal, je učinkoviteje kot loviti tatove. Za njim je idejo pograbilo in po svoje obdelalo še veliko ljudi, filozofov in ekonomistov. Ne bomo vseh naštevali, odpeljali vas bomo naravnost v 20. stoletje, ko so, posebej v drugi polovici, začeli o ideji dohodka za državljane, ki ni odvisen od njihovega premoženjskega stanja, že zelo resno razmišljati. In jo slednjič tudi udejanjili. Na neki način.

Na Aljaski, ki jo je zalilo blagostanje zaradi nafte, ki jo tam črpajo, je v sedemdesetih tedanji guverner, republikanec, začel razmišljati, da bi bilo dobro nekaj pustiti za prihodnje generacije, ko bo nafta že počrpana. Leta 1976 so ustanovili Alaska Permanent Fund, v katerega vlagajo del dobička od nafte, leta 1982 pa so začeli izplačevati dividende. Do njih je upravičen vsak, ki na Aljaski živi vsaj šest mesecev in je pravočasno vložil zahtevek. Vsakoletno izplačilo izračunajo na osnovi petletnega donosa sklada in je lahko nekaj sto dolarjev v slabih letih do rekordnih 2069 leta 2008 (lani so dobili sploh ne zanemarljivih 1884 dolarjev). Ne gre za pravi UTD, bolj za priboljšek, vsote so namreč premajhne za preživetje. Vendar velja Aljaska, tudi zaradi denarja, ki se vsako leto vsuje z državnega neba, za zvezno državo ZDA, v kateri je kvaliteta življenja najvišja.

Tudi pleme Indijancev Čerokezov v Severni Karolini svojim članom od leta 1996 dvakrat na leto izplača nekaj tisoč dolarjev – mednje razdelijo polovico dobička, ki ga prinaša igralnica na njihovem ozemlju. In tudi pri njih je kvaliteta življenja boljša kot v drugih indijanskih rezervatih.


Več preberite v tiskani Jani (št. 14, izid: 7.4.2015).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce