Zgodbe

Dostojanstveno umiranje je drago

Marija Šelek
19. 5. 2015, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Slovensko društvo hospic, zdaj že s 135 prostovoljci, že 20 let ozavešča, razbija predsodke o smrti ter nudi pomoč ob žalovanju in spremljanju umirajočih.

Arhiv Svet24.si
Fotografija je simbolična.

Pred petimi leti so prišli do tako želene hiše hospica, a hkrati dobili svoj največji problem, saj ni ne konca ne kraja finančnim zagatam. Tisti, ki so imeli izkušnje s spremljanjem umirajočih svojcev v hiši hospica, njihovega pristopa in kadra ne morejo prehvaliti. Država se trudi zagotoviti sistemsko dolgoročno financiranje te hiše, vendar vztraja pri financiranju znotraj že sprejetega programa paliativne oskrbe v Sloveniji. Na drugi strani hospic ne odstopa od svojih standardov in birokratski zaplet je videti nerešljiv.

Hospic pomeni pribežališče ubogih in nemočnih. Kriterij za sprejem v hišo je tako zdravstveno kot socialno stanje. V hiši hospica naj bi dobili prostor ljudje v zaključni fazi umiranja (do šest mesecev življenja), prednost pa imajo socialno šibkejši, takšni brez socialne mreže in tisti, ki zaradi različnih razlogov ne morejo umreti doma. Sprva je bilo bivanje v hiši hospica plačljivo, in sicer je stalo 800 evrov, nato pa so leta 2012 sklenili, da mora biti brezplačno. »Vztrajamo pri načelu, da dostojna smrt ne sme biti privilegij premožnih,« pravi predsednica društva Renata J. Roban, ki tudi priznava, da so veliko razmišljali o zagotavljanju pravičnega sistema. »Želimo ustvariti tako vzdušje in kulturo odnosa, da bi ljudje, ki imajo, sami čutili in prispevali več, tisti, ki nimajo, pa bi bivali brezplačno. Zdravstveni sistem pa bi pokrival osnovno zdravstveno oskrbo, da bi lahko delali naprej.« Ampak izkazalo se je, da slovenska družba (še) ni zrela za tak pristop, zato je vztrajanje pri brezplačnem bivanju v hiši hospica verjetno precej idealistično. Zakaj ne bi preprosto vsak prispeval po svojih zmožnostih, ki so vidne s pokojninskega odrezka, na primer? (Pustimo ob robu premoženje, ki se ga ne da dokazati.) »To je ena od možnosti, ki jo še vedno dopuščamo. Sklenili pa smo, da če bi nam resorni ministrstvi (zdravstvo in sociala) zagotavljali 60 odstotkov sredstev, bi 40 odstotkov zbrali sami. Naša zdravstvena nega res dosega standarde, ki si jih človek želi. Če si pri nas v nekem trenutku želi, da se okopa, ga namestimo v kopalnico in mu to omogočimo. Pri tem prižgemo tudi svečke, uporabimo eterična olja – vse za lajšanje telesnih muk. Pri nas imajo lahko v sobi muco, če je vse življenje bila s človekom … Ješ, kadar si lačen, greš ven, kadar si želiš, imaš mir, kadar ga hočeš, če želiš, boš gledal televizijo vso noč – smo najboljši možni približek domu. Mi smo dom,« razlaga Robanova o standardih oskrbe v njihovi hiši.

Je to nadstandard? Standardi v hiši hospica so postavljeni tako visoko, da jih nekateri označujejo za nadstandard. Pa je res tako? Vsak bi se verjetno moral vprašati, kako bi si sam želel preživljati zadnjih nekaj mesecev pred smrtjo. »Govoriti o nadstandardu v tem primeru pomeni, da se ne cenimo toliko, da bi si rekli: želim, da imam dostojanstvo do svojega telesa, ko me bodo negovali, in mir ob odhajanju. Da ne pristanemo na sistem, ki nam diktira kriterije in jih mi kar sprejmemo ter povozimo svoje potrebe, ki se ob koncu pokažejo. Ampak potem nimamo več možnosti, da jim zadostimo. To ni nadstandard,« pove Robanova.

Da hiša hospica ni nadstandard, temveč je to norma, meni tudi Urška Lunder, specialistka transfuzijske in paliativne medicine, zdravnica na paliativni enoti Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik. »Gotovo je norma za družbo – je tista vrednost, ki smo jo že osvojili in je ne bi smeli izgubiti. Izjemen pomen hospica je vsekakor v njegovi vlogi ozaveščanja javnosti, bivanje v hiši hospica pa je v resnici veliko boljši približek domu kot še vedno precej tehnicirani bolniški prostori. Priznajmo si, da v bolnišnicah vlada drug tempo – pa če si še tako prizadevamo, da bi se približali domačemu okolju, smo podrejeni bolnišničnemu redu, ki omogoča zahtevne medicinske postopke –, da gre pri tem za drugo hitrost in intenzivnost dela in kadrovske normative. Medtem pa ima hospic ogromno bazo prostovoljcev, prirejajo ogromno delavnic, izobraževanj in so velika podpora žalujočim – bolj kot lahko to uspešno udejanji bolnišnica ali dom starejših občanov. Smo kadrovsko podhranjeni in hospic tukaj opravlja veliko delo. Ta umestitev hospica med skupnost in zdravstveni sistem je izjemnega pomena za družbo. Hospic predstavlja glas, potrebo družbe! Bolnišnica v današnjem sistemu je bolj ali manj urejena po potrebah tehnologij, ki so ponujene bolnikom, ne po potrebah bolnikov. Vse se dogaja serijsko – po določenem urniku, ne glede na to, ali bolniku to v določenem času ustreza. Hospic pa ohranja vizijo potrebe bolnika – filozofijo, da ostaja bolnik avtonomen. Tudi na paliativnem oddelku klinike Golnik se veliko bolj prilagodimo bolniku – pri nas so ves čas obiski, svojci lahko tudi prenočujejo ob bolnem, se prehranjujejo v naši jedilnici, imajo na voljo skupni prostor, knjižnico,« je povedala Urška Lunder.


Več preberite v tiskani Jani (št. 20, izid: 19.5.2015).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce