Zgodbe

Kako smo preživeli 70 let

Sonja Grizila
19. 5. 2015, 07.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Kako smo preživeli leta po vojni, s starši in starimi starši, ki so jo doživeli v vseh razsežnostih, a se o tem mnogi niso hoteli pogovarjati?

Sedemdesetletnico konca druge svetovne vojne smo preživeli v zanosu velikih besed, ponekod bolj, drugje manj. Še največ se je govorilo o tem, kdo vse (ne) bo šel na parado v Moskvo, od tistih seveda, ki so bili sploh povabljeni. Kako pa smo preživeli leta po vojni, s starši in starimi starši, ki so jo doživeli v vseh razsežnostih, a se o tem mnogi niso hoteli pogovarjati? V mislih nimam niti pomanjkanja niti ideoloških razlik, temveč preprosto dejstvo, da so povsod po Evropi živeli skorajda pod isto streho ljudje, ki so izdajali, mučili, pobijali, zažigali domove, posiljevali, kradli otroke – in njihove žrtve. Kako so preživeli?

Otroci in starši. Kaj imam v mislih? Seveda sem tako kot vsi drugi otroci skušala od staršev izvedeti tudi tisto, o čemer nam niso pripovedovali v šoli in kar ni pisalo v knjigah, vsaj takrat še ne ali pa sem bila premajhna, da bi jih brala. Odrasla sem že bila, ko mi je mama znova pripovedovala, kako je med vojno, ko je delala na pošti, partizanom pošiljala nemške telegrame in podatke o telefonskih kablih, da so jih med svojimi akcijami prerezali. Običajno se je njena pripoved na tem mestu ustavila, takrat pa ne – bilo je namreč po nekem pretresljivem dogodku, ki ji je očitno pokvaril vse zavore. Zgodba se je namreč nadaljevala takole: nekega jutra, ko je prišla v službo, ji je kolegica namignila, naj se znebi vsega, kar bi ji lahko škodilo, ker prihajajo ponjo. Iz predala je vzela listek s številkami telefonskih kablov in si ga zataknila za širok pas, odvreči ga ni več mogla. Na srečo so jo na gestapu spustili na stranišče, medtem ko so brskali po njeni torbici, in tako se je dokaza, zaradi katerega bi jo ustrelili, lahko znebila. Poslali so jo v delovno taborišče v Štore in tam je do konca vojne izdelovala bombe. Srž te zgodbe je, da jo je izdala Slovenka, tista, ki jo je opozorila in ji rešila življenje, pa je bila Nemka.

Seveda sem hotela vedeti, kaj se je zgodilo z izdajalko. Nič, je rekla. Nikoli več nista spregovorili besede. Zakaj je ni prijavila? »Ker je bilo že tako preveč hudega. Meni je zadoščalo, da sem preživela, ona pa naj opravi s svojo vestjo, sem si mislila. In strahom.« Ji je odpustila? Je, je rekla. No, to je bila moja popotnica v razumevanje medčloveških razmerij po vojni, gre seveda za čas, ko je bilo zunajsodnih pobojev (dogajali so se po vsej Evropi) konec in so začela delovati sodišča. Še danes tu in tam obsodijo koga, ki se bliža stotim in se mu je doslej uspelo izmuzniti roki pravice.

Otroci zločincev. Nikakor ne mislim pisati, kako smo se gledali v šoli otroci partizanov, belogardistov, skrivačev, nemških vojakov in vseh drugih, ker je šla ta čaša popolnoma mimo mene, in kolikor vem, je bilo tudi z mojimi sošolci tako. Pojma nismo imeli, kaj so starši počeli med vojno, šepetanja med njimi in namigovanja nismo razumeli, le to smo vedeli, kdo hodi v cerkev in kdo ne. V prvem ali drugem razredu je učiteljica rekla, naj dvignejo roko tisti, ki hodijo k verouku, in dvignili smo jo skoraj vsi. To je edini ideološki incident, ki se ga spomnim. Smo živeli v nekem drugem vesolju?

Seveda je ves svet sledil zgodbam otrok velikih nacističnih zločincev, nekatere so starši kar sami usmrtili, preden so ubili še sebe, mnogi zločinci pa so končali na vešalih ali v ječi, eni kmalu po vojni, drugi šele po tem, ko so jih našli. Nekaterih niso nikoli. Njihovi otroci, če so bili dovolj majhni, ko je bilo vojne konec, so običajno dobili novo ime in so živeli kje na drugem koncu sveta, nekateri še danes ne vedo, čigavi potomci so, večina pa se je morala s tem spoznanjem dramatično soočiti. Njihove zgodbe so različne, eni so namreč (tudi zaradi vzgoje) skušali opravičevati svoje starše, drugi so postali znani mirovniki.

 


Več preberite v tiskani Jani (št. 20, izid: 19.5.2015).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce