Zgodbe

Univerzalni temeljni dohodek ni utopija

Miša Gams
26. 5. 2015, 07.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Pred kratkim sem se v vladnih prostorih udeležila posveta na temo izboljšanja pravic prekarnih delavcev. Ironija je bila, da je bilo največ navzočih prav redno zaposlenih članov sindikatov in ministrstev.

Prekarnih delavcev pa je bilo le za vzorec, pa še ti so razpravo jemali kot pogajanje na temo kozmetičnih popravkov pravic, ki že obstajajo. Poleg mene je na eni strani sedela glavna inšpektorica za delo, na drugi pa predstavnica sindikatov, pri kateri mi je v oči padla beseda »masaža«, ki jo je imela zapisano v beležki. Kdaj sem si nazadnje privoščila masažo? Kdaj sem dobila izplačan znesek, ki bi bil vsaj približno podoben minimalni slovenski plači, za katere obstoj in povečanje se tako zelo bojujejo sindikati?

Ko sem o tem javno spregovorila na posvetu in pred inšpektorico za delo dodala, da ljudem ob drastičnem pomanjkanju rednih in začasnih del kaj drugega kot delo na črno ne preostane, je v prostoru zazevala tišina, ki bi jo lahko rezal. Morda se motim, a zazdelo se mi je, da so predstavniki vlade in sindikatov za trenutek celo razumeli, da je lahko nekomu tam zunaj še huje, kot so si doslej predstavljali. Da morda statistika, ki jo pridno zapisujejo različni uradi, ne zaobjame vseh odtenkov resničnosti slovenske družbe. Če ne bi stopila v stik z ljudmi, ki sem jim »čistila čevlje« na ulici in ki svojih pravic nimajo časa braniti, ker jim vsak dan znova grozi deložacija, bi se mi morda še uspelo prepričati, da večini Slovencev pravzaprav nič ne manjka. A resnica je zelo zelo drugačna – večina ljudi ne govori javno o svojih težavah, sram jih je povedati, da ne zmorejo več preživljati družin, in neskončno so žalostni, da izgubljajo nadzor nad svojimi življenji. Nekateri med njimi imajo tako nizko samopodobo, da so jih državne inštitucije uspele prepričati, da sami nosijo del krivde za nastalo situacijo. A večina med njimi ne pristaja na vlogo žrtve in naredijo vse, da bi vsaj navzven dajali videz, kako se držijo z glavo nad vodo. Človeku je treba poleg pravice do dela povrniti ugled in dostojanstvo ter prav to bi omogočila uvedba univerzalnega temeljnega dohodka (UTD), ki bi marsikoga rešil pred revščino, delom na črno in začaranim krogom izkoriščanja.

Izmed političnih strank Solidarnost in SD še najbolj naklonjeni UTD. Zanimalo me je, kaj o uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka mislijo politične stranke, zato sem za komentar o UTD povprašala SMC, SDS, SNS, ZL, SD, SN, Solidarnost in urad predsednika države. Medtem ko od prvih treh ni bilo odgovora, so mi pri Združeni levici odvrnili, da so bolj naklonjeni »razširjanju klasične socialne države in uvajanju zajamčenega dohodka za vse tiste, ki nimajo dostopa do klasičnega nabora socialnih pravic«, s čimer so dali vedeti, da obstaja tam zunaj veliko ljudi, ki bi morali biti upravičeni do prejemanja socialnih transferjev, a jih okosteneli sistem, ki temelji na varčevanju, vedno bolj ignorira in zavrača. Pri tem pa dodajajo, da bi »v kombinaciji naprednih rešitev, kot so skrajšanje delovnega časa, omejevanje plačnih razlik na 1 proti 5, bil tak dohodek lahko odgovor na probleme brezposelnosti in revščine«. Socialnim demokratom se zdi ideja o UTD zanimiva in radikalno drugačna, ker »postavlja v center aktivnega državljana«, vendar bi potemtakem »mnogo manj ciljno usmerjali sredstva, ki so zdaj namenjena za ogrožene in bi posledično nujno potrebovali več sredstev za podobno učinkovitost, kot jo imamo sedaj«. Če verjamejo, da je sedanji sistem socialne države učinkovit, se zavedajo, da je »povezan z logiko kapitalističnega sistema, ki v jedro postavlja posameznikovo udeležbo na trgu, UTD pa je radikalno drugačen«, zato podpirajo nadaljnjo razpravo v tej smeri.

Najbolj neposredni so bili v Novi Sloveniji in stranki Solidarnost. Medtem ko prvi univerzalnega temeljnega dohodka ne bi uvedli, saj »Slovenija nima virov, iz katerih bi ga lahko financirala, zato bi bilo treba problem revščine in socialne razslojenosti reševati zlasti z izboljšanjem gospodarskega okolja, znižanjem obremenitve (bruto) plač in nižjimi davki«, so v »vstajniški« stranki Solidarnost prepričani, da »UTD pozitivno vpliva na gospodarsko rast in delovno iniciativo posameznikov in posameznic, zagotavlja razvoj tistih poklicev in področij, ki so morda manj dobičkonosni ali pa jih ni mogoče izvajati vse leto«. Poleg novih poslovnih izzivov in reševanja eksistencialnih stisk, pa »UTD zagotavlja državljanom ohranjanje dostojanstva in socialno povezovanje tudi takrat, ko se znajdejo v stiski, brez rednih prilivov. Prav socialna osamitev je eden največjih problemov brezposelnih oseb ...«


Več preberite v tiskani Jani (št. 21, izid: 26.5.2015).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce