Savina Atai denimo pravi, da je to dan, ko se nam lahko tisočkrat pomnoži vse, kar takrat počnemo dobrega zase. V soboto, 21. decembra, vas torej vabimo, da odložite vse skrbi ter se v celoti posvetite sebi in svojemu prijetnemu počutju. Slednje bomo lažje dosegli z mikroizkušnjami, ki v nas prebujajo srečo. Mikro ... kaj? V resnici sploh ni zapleteno.
Tudi Deepak Chopra, priznan avtor in učitelj meditacije ter duhovnosti, poudarja pomen ciklov narave, vključno z zimskim solsticijem. Pravi, da je slednji priložnost za osebno refleksijo in notranjo obnovo. Na ta dan nam lahko še posebej koristi, če se povežemo z notranjim svetom, tišino, se znebimo stresa in se osredotočimo na hvaležnost, s tem pa ustvarimo prostor za nov začetek. Naj bo naš urnik zapolnjen s kopico majhnih, a pomembnih doživetij, ki v nas prebujajo srečo. Strokovno takšne pozitivne trenutke imenujemo mikroizkušnja. Doživimo jo, ko nam neznanec na ulici z nasmehom polepša dan. Ali ko naredimo prvi požirek kave, ki nas spomni na užitek in rutino. Tudi topel stisk roke ali dotik, ki vzbudi občutek povezanosti, se uvršča v to kategorijo majcenih trenutkov z opaznim učinkom. Pomislite samo, kako na vas vpliva kompliment sodelavca. Vzame nekaj sekund, vi pa še ves dan hodite bolj pokončno in dobre volje. Naj bo zimski solsticij uvertura v nove mikroizkušnje, ki jih boste po novem izvajali čim večkrat in tako postali zadovoljnejša inačica sebe.
1. V objemu čuječnosti
Čuječnost je sposobnost biti popolnoma prisoten v trenutku. Ko se zavestno osredotočimo na dogajanje okoli sebe, lažje zaznamo prijeten vonj v zraku, občutek sončnih žarkov na koži ali nasmeh prijatelja. Raziskave kažejo, da redna praksa čuječnosti zmanjša stres in poveča splošno zadovoljstvo z življenjem.
Kako začeti: vsak dan si vzemite 5 minut in bodite pozorni na svoja čutila (kaj vidite, slišite, vohate, čutite). To lahko storite kjerkoli – na sprehodu, ob kavi ali celo v prometu. Pozorni bodite tudi na lepe besede, ki se vas dotaknejo. Če dobite pohvalo, si vzemite trenutek, da jo resnično ponotranjite in občutite hvaležnost. Pohvalite pa tudi sami sebe – za nekaj, kar ste naredili tisti dan in ste na to ponosni.
2. Eno čutilo naenkrat
Namesto da hkrati zaznavate vse, se osredotočite na eno čutilo.
Zjutraj med kavo bodite pozorni le na okus – kako bogat je, kakšen je pookus. Med sprehodom prisluhnite samo zvokom narave ali mestnega vrveža. Omejevanje na eno čutilo poglobi izkušnjo in zmanjša občutek preobremenjenosti.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 51, 17. december 2024.