Ta obsežna in že na pogled čudovita knjiga vsebuje konkretne, preproste, uporabne napotke za praktično vse v zvezi z vašo garderobo: kje začeti, kako kombinirati, kaj res potrebujete, pa tudi kako skrbeti za vse, kar imate v omari. Avtorica pa ni opisala samo osnovnih kosov, poslovnega videza, garderobe za vsak dan, temveč tudi oblačila za poroko ali pogreb, zimo ali poletje, nosečnost ali počitnice in sploh vse mogoče priložnosti.
Avtorica knjige Kay Barron je priznana strokovnjakinja na področju mode, ki trenutno deluje kot modna direktorica pri Net-a-porter in Mr porter. Z več kot dvajsetletnimi izkušnjami v modni industriji je znana po sposobnosti, da modne trende približa vsakdanjim uporabnikom. Poudarja osebni slog in praktičen pristop k oblačenju. Kariero je začela z izobraževanjem na sloviti umetniški šoli Central Saint Martins, kot ena vodilnih v modni industriji je pogosto citirana. V knjigi slavi moč oblačil pri izražanju osebnosti in izboljšanju razpoloženja. Vsako poglavje začne z osebno izkušnjo in v vsakem poglavju najdete tudi zapis zvezdnice, kot sta recimo Sarah Jessica Parker (piše o čevljih in svetuje, da nikar ne vrzimo stran papirja, ki je nabasan v nove čevlje, saj je pomembno, da jih tudi pozneje tako shranjujemo, da ne izgubijo oblike) in Oprah Winfrey (razkriva, da ima zelo rada proste dneve, ki jih lahko doma preživi v pižami, pa da je iz garderobe po koncu televizijske oddaje vrgla skoraj vse žive barve in je zdaj kombiniranje oblačil veliko preprostejše).
»To je knjiga o oblačilih, ne o modi,« pravi Barronova in poudarja, da je najpomembnejše, da so nam ta v veselje, ne v nadlego. Na začetku izpostavi, da tudi z oblačili komuniciramo, saj izražamo, kdo smo in kakšen vtis želimo pustiti. Ob tem pa je vedno pomembno, kako se sami počutimo v oblačilih. In da je pomembno obvladati pravila, da jih potem lahko kršimo. Hkrati bralce vabi, da poskusijo kaj novega, saj je zabavno, če stopimo iz cone udobja in eksperimentiramo.
Barronova je velika zagovornica trajnostne mode, zato v knjigi piše tudi o tem, da so oblačila namenjena deljenju, recikliranju in predelavi ter da vedno izberite kakovost namesto količine. Svetuje tudi, naj si nabavimo šivalni komplet, da manjša popravila naredimo sami in tako prihranimo. Dobro pa je vedeti tudi, da je lahko menjava nakita enako učinkovita kot preoblačenje. In da dragocen nakit ne pomeni drag.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 51, 17. december 2024.