Nasveti

Recept na preizkušnji: V olju vložene gobice

S.M.
19. 8. 2024, 03.00
Deli članek:

»Tega pa bomo odprli za katerega od praznikov,« je skoraj slovesno zavzdihnila mama, ko je v roke vzela kozarček gobic, vloženih v olje. Sestavine so bile kot umetnina, pisana in raznovrstna, z jasnimi oblikami gobic, popra in lovorja, harmonična in privlačna že na videz.

Profimedia
V olju vložene gobice

Doma smo imeli poseben recept za vlaganje gobic v olje, ki je preprost, a zagotavlja odličen izdelek. Kdo bi vedel, od kod je prišel, a v maminem zvezku z recepti je vztrajal dolga desetletja. Olje je moralo biti domače in najboljše kakovosti. Po navadi smo ga prinesli s katere od primorskih tržnic. Tudi gobice so bile skrbno izbrane, samo manjše in popolnoma zdrave, ki jih je bilo mogoče dobro očistiti. Nekatere smo prerezali, druge so ostale cele. V obdobju izobilja gob smo jih največ vložili v kis, v olje pa le nekaj kozarčkov. Gobice v olju, ki res niso vsakdanja jed, smo si privoščili okrog božiča ob katerem od boljših obrokov.

Ne le videz in okus, prednost takšnega vlaganja je tudi v tem, da je mogoče aromatično olje do zadnje kapljice porabiti v omakah in juhah. Če mu dodamo nekaj suhega timijana, tako pravijo poznavalci, res čarobno zadiši po gozdu.

Sestavine

  • 1 kg očiščenih (kajpak užitnih) gob
  • 500 ml kakovostnega oljčnega olja
  • 500 ml belega vinskega kisa
  • 250 ml vode
  • 1 žlička soli
  • 3 suhi lovorovi listi
  • nekaj poprovih zrn, po želji tudi druge začimbe

Priprava

Gobe temeljito očistimo. Večje narežemo na kose, manjše lahko pustimo cele. V posodi zavremo vodo, sol in kis, nato v mešanici od 5 do 10 minut kuhamo gobe. S penovko jih poberemo iz tekočine ter preložimo na čist kuhinjski prtiček, ne da bi se jih dotikali. Tako naj se ohladijo in nekoliko osušijo.

Manjše kozarčke prekuhamo v vroči vodi, nato vanje z žlico ali pinceto nalagamo gobe. Teh ne tlačimo, ampak jih nalagamo po plasteh in pri tem zalivamo z oljem. Pazimo, da iz kozarca uidejo vsi zračni mehurčki. Med gobe dodamo nekaj poprovih zrn ali manjše lovorove liste.

Kozarce tesno zapremo in jih pustimo vsaj mesec ali dva, da se gobe prepojijo z oljem in da se razvije pravi okus. Hranimo jih v hladnem in temnem prostoru. Ko jih odpremo, jih je najbolje hitro porabiti, zato je priporočeno vlaganje v manjše kozarce. Tudi olje lahko porabimo za pripravo jedi – do zadnje kapljice.   

OKVIR: Odličen in nadvse uporaben je tudi recept za shranjevanje gob z maslom. Gobe očistimo in narežemo, nato pa jih samo za minuto damo v ponev z raztopljenim maslom, da jih to obda in ga gobe vsrkajo. Tako se 'zaščitijo' pred mrazom. Zložimo jih v posodice in zamrznemo. Ko jih želimo uporabiti, jih preprosto dodamo v jedi, na primer omake ali enolončnice, ki jih bo dišeče maslo z okusom gob še izboljšalo.

Še več slastnih receptov vas čaka v reviji Jana,  št. 33, 13. avgust 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978