Vsaka polt se perfektno ujame s točno določenimi barvami, medtem ko jo nekateri odtenki preprosto »ugasnejo«. Harmokromija ljudi glede na njihove značilnosti deli na štiri letne čase in na kar šestnajst barvnih podtipov. Na naše ujemanje z barvami vplivajo tudi podton, nasičenost, kromatična vrednost in naš kontrast. Nič čudnega, da imamo za to področje strokovnjake, saj je potrebnega precej znanja za razvrstitev v pravo skupino. No, lahko pa vseeno poskusimo, nas v priročniku spodbuja Helena Pertot.
Ti pa danes kar žariš!
»Vsi imamo v omari oblačila, o katerih drugi menijo, da smo v njih videti lepo, velja pa tudi nasprotno, in sicer da imamo prav gotovo vsi pulover, v katerem se ne počutimo dobro. Kadar ga oblečemo, nas nihče ne opazi. To je odvisno od harmokromije, barvne analize, s katero določamo, katere barve nam pristajajo, ker so najbolj usklajene z našimi naravnimi barvami. S primernimi oblačili, ličili in barvo las lahko dosežemo najlepši videz.
Zagotovo se strinjate: kadar približamo obrazu pravo barvo, bo lepo poudarila naše ustnice, oči pa nam bodo kar zažarele. V tej barvi bomo imeli lepo obarvana lica, koža bo delovala sveže in zdravo. V napačni barvi dosežemo nasproten učinek, delujemo sivo in utrujeno, izstopajo podočnjaki in rdečica na koži, česar prej še opazili nismo. Prav zaradi tega je harmokromija uporabna tudi takrat, ko želimo biti neopazni in nočemo, da nas kdo moti, ali kadar ne bi radi, da nam dodelijo nove obveznosti,« razkriva avtorica priročnika.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 22, 28. maj, 2024.