Pridobilo je neupravičen sloves hrane revežev, starejši so ga res jedli dan na dan, saj je bilo pozimi skoraj edina zelenjava. Danes mu pravimo hrana pametnih, je pa bolj cenjeno in priljubljeno kot nekoč – koliko kmečkih krožnikov, kjer je glavna priloga zabeljeno kislo zelje, se proda v času kolin! Ponj se odpravimo na tržnico, če le moremo, kjer bomo kmalu ugotovili, katero skisano zelje je najboljše in ga je mogoče jesti, ne da bi ga kuhali. Pa tudi na kakšno glavo svežega zelja ne pozabimo.
Če imamo težave s sladkorno boleznijo in preveč holesterola, si priskrbimo zelnico, tudi večje trgovine jo imajo v hladilnikih. Deciliter zelnice zjutraj in deciliter zvečer bo zelo popravil našo krvno sliko, pri tem se bomo sčasoma znebili zaprtosti in si izboljšali presnovo. Če smo pri sladkorni in holesterolu na meji, ko nam še ni treba jemati zdravil, so prava izbira zelnica, nekaj zmernosti v prehrani in več gibanja.
Težave z zaprtostjo, kar se nam ta čas zaradi malo gibanja in neprimerne prehrane rado zgodi, krotimo z žlico ali dvema kislega zelja čez dan, dobro ga prežvečimo, nato pa spijemo kozarec vode. Tudi sicer je pametno, če začnemo glavne obroke s skodelico kislega zelja, pripravimo ga zmeraj drugače, da se ga ne bomo preobjedli – dodamo jabolko, črno redkev, čebulo, česen, nastrgano peso, korenček … Sveže in kislo zelje je mogoče pripraviti na veliko načinov, če bomo varčni z maščobo, se ne bomo redili in presnova bo odlična
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 4., 23. januar, 2024.